Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Понад двадцять років існує технологія бездротової передачі даних, у якій застосовуються стандарти вай-фай. Вони значно різняться за швидкістю роботи, завжди застосовуються для стільникових телефонів, ноутбуків, персональних комп'ютерів і планшетів.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Стандарти Wi-Fi – що таке і хто їх встановлює

Первинні стандарти Wi-Fi не позначалися. Вони виникли у 1996 р. та застосовувалися протягом трьох років. Інформаційні пакети закачувалися і віддавалися на швидкості близько 1 Мбіт/с, але в той період про портативні пристрої не йшлося, а сторінки в інтернеті «важили» не більше 20 Кб.

Спочатку нова технологія не була гідно оцінена і використовувалася в певних цілях:

 • налагодження обладнання
 • віддалена настройка ПК та ін.

У той час стільникові телефони мали одиниці, а поняття про передачу даних без кабелів стало поширеним лише через кілька років.

Відсутність популярності не вплинула розвиток протоколу. Виробники створювали девайси, що збільшують потужність модуля під час перенесення інформації. Перші стандарти Wi-Fi стали працювати з подвоєною швидкістю – 2 Мбіт/с. Об'єднання з кількох компаній почало розробку нової технології, яка змогла б забезпечувати більш високі пропускні здібності.

Важливо! Розробкою стандартів офіційно займаються в Інституті електроніки та електротехніки (IEEE). Фахівці некомерційної організації допомагають компаніям випускати сумісні пристрої.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Переваги та недоліки протоколів Wi-Fi

Кожна подальша технологія Wi-Fi має власні мінуси і плюси. Розробники постійно покращують початкові параметри, намагаючись прискорити швидкодію та стабільність лінії.

802.11а

Належить до перших сертифікованих варіантів, розроблених у 1999 р. Функціонує на основі методу широкосмугової модуляції при прямому спектральному розширенні. Характеризується:

 • швидкістю передачі – не вище 11 Мбіт/с;
 • радіусом дії – 50 м;
 • частотою – 2,4 ГГц;
 • невисокою вартістю порівняно з іншою апаратурою.

Важливо! Стандартний діапазон поділяється на 3 незалежні канали, що забезпечують роботу трьох сіток. Продукція, випущена у цьому класі, сертифікується WECA (міжнародна організація).

802.11b

Почав застосовуватися в 2001 р., використовується на американській та японській території, в європейських країнах та Росії не набув поширення. При створенні наголос робився на показники тактової частоти та рівень пропускної спроможності. Модифікаційні зміни дозволили виключити вплив іншого устаткування якісні характеристики сигналу.

Особливості представлені:

 • швидкістю при передачі даних – до 54 Мбіт/с;
 • радіусом дії – до 30 м;
 • частотою – 5,8 ГГц.

Пристрій відрізняється вищою вартістю, кодування відбувається за системою «Convoltion Coding».

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

802.11g

Популярність версії пов'язана із сумісністю зі стандартом 802.11b та показниками швидкості передачі інформації. Вперше з'явилася 2002 р., зараз зустрічається рідше. До його переваг відносять:

 • невисоке енергоспоживання;
 • непогану дальність дії – до 50 м;
 • високу пробиваючу здатність.

Пристрій функціонує на частоті 2,4 ГГц, зі швидкістю 54 Мбіт/с.

802.11n

Останнє покоління стандарту, зареєстроване в 2009 році. Є вдосконаленим типом 802.11b, з роботою в тому ж частотному діапазоні. За швидкістю обганяє своїх попередників, показуючи швидкість при тестуванні близько 600 Мбіт/с. Для роботи потребує одночасного використання чотирьох антен.

Основні характеристики 802.11n представлені:

 • стабільною швидкістю передачі пакета інформації – 200 Мбіт/с;
 • радіусом дії – до 0,1 км;
 • частотою 5 або 2,4 ГГц.

Важливо! Нова технологія, що розвивається, може викликати конфлікти приладів. Проблема пов'язана з різними виробниками пристроїв та особливостями їх виготовлення.

802.11ac

Належить до найновіших стандартів, що дозволяють отримати нову якість інтернету. Переваги представлені:

 • Високою швидкістю – під час роботи використовуються широкі канали і висока частота, теоретично показник може досягати 1,3 Гбіт/с., але в практиці – близько 600 Мбіт/с. Стандарт перекачує величезні обсяги інформації.
 • Збільшеною кількістю частот працює під параметром в 5 ГГЦ. При використанні адаптера із широким діапазоном відбувається охоплення смуги частот до 380 МГц.
 • Великою зоною покриття – для радіохвиль бетонні та гіпсокартонні стіни не є серйозною перешкодою, будь-які сторонні перешкоди не впливають на функціональність з'єднання.

Важливо! Під час роботи застосовується розширення MU-MIMO. Воно може забезпечувати безперебійний процес передачі інформації відразу ж для декількох типів апаратури, підключених до однієї лінії.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Який режим вибрати на вай-фай роутері

Маршрутизатор підтримують протоколи Wi-Fi b, g, n. Двохдіапазонні пристрої можуть функціонувати за стандартом ас. Сучасні мобільні апарати, ноутбуки працюють у режимі Wi-Fi bgn під різним діапазоном – від 2,4 до 5 ГГц.

Важливо! Застаріла апаратура не може підтримувати типи “ас” та Wi-Fi n. Якщо на маршрутизаторі є один із зазначених, то прилад не зможе підключитися до з'єднання.

Оптимальним рішенням при виборі режиму вважається суміш стандартів Wi-Fi b, g, n. У цьому випадку на лінії функціонуватимуть нові та старі прилади. Такий режим на більшості адаптерів встановлено. Якщо застарілої апаратури немає, то фахівці рекомендують виставляти діапазон на 2,4 ГГц – такий підхід збільшить швидкість інтернету.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Характеристики додаткових стандартів Wi-Fi

Крім основних існують вторинні протоколи Wi-Fi, які застосовуються для сервісного функціоналу. Їхня назва має загальний корінь «802.11», а додаткові літери уточнюють спрямованість утиліти.

 • “802.11d” – призначений для підстроювання приладу під різноманітні умови держави. Для кожної країни діапазон Wi-Fi відрізняється, а він дозволяє регулювати частотні смуги за допомогою функціоналу, де є протоколи управління доступом до середовища передач. Відомий під назвою “китайської міліметрової хвилі”.
 • “802.11e” – пов'язаний з мультимедіа, призначає пріоритет для відео-і аудіофайлів. З його допомогою визначається їх якість, до основних відносять утиліти VoIP, Streaming Multimedia.
 • “802.11f” – забезпечує аутентифікацію мережевої апаратури при перепідключенні від однієї точки доступу до другої (на рівні мережевих сегментів). Активізує протоколи обміну службовою інформацією, яка обов'язково використовується під час передачі відомостей між маршрутизаторами. Таким підходом забезпечує ефективну роботу розподілених смуг мовлення.
 • “802.11h” – ефективно керує потужністю випромінювання, дозволяє вибирати несучу частоту передачі і генерувати звітність. З його допомогою вносяться нові алгоритми, здатні переходити в потрібні діапазони, збільшувати або знижувати потужність передавачів, що допомагає зробити офісні сітки оптимальними. Забезпечує високу якість зв'язку під час перешкод.
 • “802.11i” – використовується для усунення недоліків з безпеки. Захищає на рівні каналів, створює безпечні з'єднання будь-якого масштабу. Функціонує з 2004 року.
 • «802.11k» — балансує навантаження в системі за рахунок обмеженої кількості користувачів, що одночасно підключаються до однієї точки доступу. За рахунок нього підвищується пропускна спроможність через ефективне використання ресурсів.
 • “802.11m” – він зібрав у собі всі виправлення та поправки. Спочатку такий випуск анонсувався в 2007 р., потім – в 2011 р.
 • “802.11p” – відповідає за забезпечення взаємодії приладів, що рухаються при швидкості близько 200 км/год, а точки доступу розташовуються на відстані 1000 метрів. Входить у «WAVE», що визначає структуру і вторинний пакет інтерфейсів і службового функціоналу, що відповідають за безпечний зв'язок між транспортом, що рухається. Стандарт розроблявся для навігаційних пристроїв, автоматизованого збору платежів, контролю та організації дорожнього руху.
 • “802.11r” – відповідає за визначення швидкого роумінгу для апаратів, при переході з однієї лінії мовлення на другу. Використовується для мобільних пристроїв, допомагає не виконувати процедуру підключення щоразу, коли абонент виходить з покриття точки доступу.
 • “802.11s” – під його управлінням апарат функціонує в ролі маршрутизатора та адаптера. При завантаженні найближчої точки доступу, вся інформація перенаправляється на найближчий вузол. Передача пакета проходить до місця призначення. У функціоналі використовуються нові протоколи, за допомогою багатоадресного та одноадресного постачання з широким форматом мовлення.
 • «802.11t» — вид призначений для опису методів тестування, способів вимірювань, кінцевої обробки отриманих результатів, вимог до апаратури, що випробовується.
 • “802.11u” – відповідає за визначення протоколів доступу, заборони та пріоритети роботи із зовнішніми системами. За рахунок нього забезпечується повна взаємодія провідних та бездротових сіток.
 • «802.11v» — створює рішення для поліпшення модифікацій, має поправки, спрямовані на стабілізацію систем мережевого управління. За рахунок змін змінюється стабілізація конфігурації апаратури клієнта, приєднаної до мережі. Працює на рівні «MAC» та «PHY».
 • “802.11y” – вторинний стандарт, необхідний для частотного діапазону від 3,65 до 3,67 ГГц. Застосовується на обладнанні останнього покоління, що працює на швидкості 54 Мбіт/с та відстані до 5 тис. метрів (за умови відкритого простору). Функціонал вважається незавершеним.

Важливо! Деякі із зазначених режимів Wi-Fi завершені, інші знаходяться на стадії оновлення та подальшої розробки.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Покрокові інструкції, як змінити стандарт вай-фаю

Користувач може самостійно виставляти стандарти, що його цікавлять, на приладах. Процес налагодження змінюється в залежності від моделі, в деяких випадках додатково потрібно оновити драйвера.

Для зміни режиму необхідно зайти у регулювання маршрутизатора, ввівши в адресному рядку браузера цифри: 192.168.1.1. Інформація є актуальною для будь-якого пристрою. Потім йде переміщення з бездротового режиму в налагодження з переходом в режим. Там вибирають потрібний та зберігають внесені зміни.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Важливо! Якщо апаратура працює за двома діапазонами, краще користуватися функціоналом в 5 ГГц. Такий підхід забезпечить безпроблемну роботу пристрою та відсутність перешкод на лінії.

ASUS

Отримання максимальної швидкості потребує послідовних дій:

 • входу до меню;
 • запровадження інформації для аутентифікації;
 • переміщення в додатковий розділ регулювання з вибором “вай-фай сітки” та переходом до блоку “загальні”.

Завершуються регулювальні установки вибором ширини каналу та режиму.

ZyXEL Keenetic

Для заміни потрібно відвідати головне меню та переміститися до підрозділу «вай-фай». Система виведе на дисплей стандарт, який потрібно змінити.

Після налагодження натискають клавішу «застосувати» і перезавантажують прилад.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Зміна стандартів відбувається через вхід до панелі керування через адресний рядок браузера (адреса: 192.168.1.1).

Надалі потрібно відвідати підрозділ «Вай-фай», вибрати пункт «режим», що складається з чотирьох версій: 802.11 bgn mixed і окремо nbg (швидкість Wi-Fi повинна змінитися).

Netis

Для зміни швидкості передачі даних Wi-Fi у маршрутизаторі потрібно:

 • відкрити сторінку у браузері;
 • перейти до актуального блоку режиму;
 • у розділі “частотний діапазон” змінити параметр (за замовчуванням встановлено Wi-Fi b/g/n на відміну від старих приладів).

Після збереження настройок проводиться перевірка працездатності апарата з тестуванням поточних швидкостей та чіткості сигналу.

Основні та додаткові стандарти Wi-Fi – відмінності та особливості

Tenda

Регулювання роутера вимагає входу з особистого кабінету в режим, з переходом в головну налагодження і мережевий режим. Можна виставляти змішані чи окремі параметри.

Завдяки постійним розробкам система постійно удосконалюється і функціонує більш стабільно. Стандартні рішення покращуються, дозволяючи користувачам підключатися до мережевих смуг мовлення у подорожах чи домашніх умовах. У разі неможливості самостійного регулювання користувач може звернутися до технічної підтримки провайдера або виробника маршрутизатора.

nBook
Додати коментар