Чому погано працює вай-фай – як налаштувати бездротовий інтернет

Проблема, коли погано працює вай-фай, відома всім. Зв'язок періодично зникає, або один із пристроїв перестає бачити роутер. А Wi-Fi погано працює навіть у безпосередній близькості з модемом. Такій поведінці маршрутизатора є свої пояснення, а фактори, що призводять до поганої роботи Wi-Fi, можна усунути просто та швидко.

Чому погано працює вай-фай - як налаштувати бездротовий інтернет

Нестабільна робота вай-фай – ознаки

Зрозуміти, що роутер став працювати з перебоями, можна за такими ознаками:

 • Прилад періодично відключається від мережі. Це може бути раптовий урвищ зв'язку, коли на гаджеті з'являється напис «Без доступу в інтернет», а через деякий час зв'язок відновлюється самостійно.
 • Гаджети не підключаються до мережі з першого разу або взагалі не бачать мережу.
 • Wi-Fi зникає повністю на кілька секунд, потім знову з'являється.
 • Дуже низька швидкість передачі.
 • Підключення до вай-фай можливе лише в безпосередній близькості до роутера.
 • Постійна зміна рівня сигналу.

Додаткова інформація! Проблеми з вай-фаєм можуть носити тимчасовий характер, раптово виникати, а також раптово зникати, або нестабільність роботи має свою закономірність, наприклад, вранці або вечорами.

Перевантаження частотного каналу – що робити

Одна з причин того, чому вай-фай працює погано – навантаження каналу. Виявляється це в тому, що роутер починає гальмувати, і замість заявлених у характеристиках 300 Мбіт/с виходить 50 Мбіт/с.

За своєю суттю вай-фай є однією з форм випромінювання хвиль. Роутери у своїй роботі можуть використовувати одну з двох частот, кожна має свою кількість каналів:

 • 2,4 ГГц – 3 канали;
 • 5 ГГц – 23 канали.

Роутери, що працюють на частоті 2,4 ГГц і тільки на 3 каналах, а також Bluetooth прилади, що мають таку саму частоту, можуть перебивати один одного, коли їх накладаються хвилі. Через це канали перевантажуються, що призводить до втрати потужності маршрутизатора.

Виправити це можна, якщо визначити, які канали є вільними. Допоможе в цьому встановлення програм:

 • Wi-Fi Analyzer – для телефонів;
 • WiFiInfoView – для комп'ютерів.

Відразу після встановлення програми та її запуску, вона показує, які рівні завантаженості каналів. Якщо мережа перетинається з іншими мережами вай-фай, то при підключенні до неї 3 гаджетів, вони будуть працювати нормально, але при підключенні ще одного смартфона або комп'ютера, зв'язок на ньому буде не стабільним, з частими провалами.

Увага! Якщо проведені дії не дають позитивного результату, рекомендується придбати новий роутер із частотою 5 ГГц.

Чому погано працює вай-фай - як налаштувати бездротовий інтернет

Методи збільшення ширини каналу

Стандарт 802.11n, на якому працює більшість сучасних роутерів, дозволяє збільшити ширину каналу до 40 МГц, і в більшості випадків цей параметр буде встановлено автоматично при підключенні маршрутизатора.

Але канал на 40 МГц більшою мірою схильний до перешкод, які його забиватимуть, негативно впливаючи на роботу роутера. Тому в більшості випадків зміна ширини каналу на 40 МГц або навіть на 80 МГц може призвести лише до погіршення Wi-Fi. Висока потужність маршрутизатора на таких широтах можлива лише у разі відмінної якості зв'язку.

Навіть якщо в установках за замовчуванням стоїть 40 МГц і більше, і зв'язок часто обривається, рекомендується змінити цей параметр на 20 МГц.

Увага! Після маніпуляцій роутер необхідно обов'язково перезавантажити.

Правильне розташування роутера

Коли роутер погано роздає Wi-Fi, перше, що потрібно зробити, перевірити, чи маршрутизатор розташований правильно, чи не створюють навколишні предмети для нього перешкоди. Побутові предмети, наявність яких біля маршрутизатора, негативно впливає на їх роботу:

 • Мікрохвильові печі;
 • радіоняні;
 • бездротова колонка;
 • будь-які гаджети, оснащені Bluetooth, у тому числі фітнес браслети;
 • рідкокристалічні екрани;
 • кабелі низького екранування.

Всі ці гаджети працюють на тій же частоті 2.4 ГГц, що і роутер, тому і створюють йому перешкоди.

Чим більша площа квартири, тим гірше може діставати вай-фай у дальні кімнати, т.к. хвиль потрібно пройти через бетонні стіни. Щоб хвилі, що розходяться від роутера, могли однаковою мірою діставати всіх користувачів, розташовувати його рекомендується посередині приміщень, наприклад, у коридорі. Ще одна рекомендація для пошуку потрібного місця – чим вище – тим краще.

Увага! На якість роботи маршрутизатора впливають смартфони, тому їх не рекомендується залишати поруч із ним.

Чому погано працює вай-фай - як налаштувати бездротовий інтернет

Чому інтернет пропадає лише на одному пристрої

Бувають ситуації, коли повільний зв'язок відзначається тільки одному гаджеті, тоді, коли інші працюють без перебоїв. Відбуватися так може з огляду на такі провокуючі фактори:

 • канал працює із перешкодами;
 • включений режим економії енергії, при якому вимикається вай-фай адаптер;
 • проблеми у роботі драйвера Wi-Fi;
 • порушення у функціонуванні роутера.

Вирішити питання з тим, що тільки один гаджет перестав знаходити зв'язок із роутером, не складно, як правило, потрібно трохи підкоригувати налаштування.

Увага! На ноутбуці або інших гаджетах з операційною системою Windows зв'язок з роутером часто зникає при виході зі сплячого режиму.

Відбувається так тому, що режим автоматично включає функцію економії енергії. Щоб це усунути, необхідно встановити продуктивність на максимум.

Ноутбук чи інші гаджети не бачать Wi-Fi

Коли один із гаджетів перестає ловити зв'язок з вай-фаєм, потрібно усунути такі фактори:

 • Слабке з'єднання – можливо, гаджет знаходиться далеко від роутера. Якщо немає можливості змінити його розташування, наприклад, у випадку зі стаціонарним комп'ютером, рекомендується придбати потужніший маршрутизатор або встановити повторювач.
 • Збій у роботі драйвера чи він застарів. Щоб це перевірити, потрібно зайти знайти на гаджеті у вкладці «Мережа» драйвер Wi-Fi, якщо він буде позначений жовтим знаком оклику, це означає його некоректну роботу. Необхідно завантажити новий драйвер, але зробити це лише з офіційного сайту.

У випадку зі стаціонарним комп'ютером рекомендується спочатку підключити інтернет безпосередньо через шнур, щоб виключити обриви, які можуть траплятися з вини провайдера. Якщо смартфон втратив зв'язок, перше, що потрібно зробити, — перезавантажити його. Те, що на одному з гаджетів зник зв'язок з вай-фай, може бути пов'язане з тим, що на інших приладах відбувається завантаження оновлень або торрент-файлів. Їх необхідно відключити, т.к. вони виробляють високу навантаження на мережу.

Чому погано працює вай-фай - як налаштувати бездротовий інтернет

Способи покращення потужності роздачі сигналу

Факторів, чому роутер по дому погано роздає Wi-Fi, багато, але з усіма ними можна боротися. Щоб покращити потужність роботи роутера, рекомендується провести такі маніпуляції:

 • Придбати більш потужний роутер – це найдієвіший спосіб, якщо вай-фай, незважаючи на зміни в налаштуваннях маршрутизатора і переміщення його на вигідніше місце, не показує позитивної динаміки в роботі, і в приміщеннях залишаються мертві зони.
 • Переставити маршрутизатор – роутер рекомендується встановлювати якомога вище, посередині житла, наприклад, в коридорі, і далеко від побутової техніки.
 • Змінити канал – якщо технічні характеристики роутера дозволяють, рекомендується змінити частоту 2,4 ГГц на 5 ГГц, тоді буде менше перешкод для проходження хвиль, що значно збільшить покриття.
 • Мінімізувати негативний вплив навколишніх предметів – вироби з металу, наприклад, двері, утеплювачі на стінах, ємності з водою – акваріуми, дзеркала – всі ці предмети побуту значно знижують роутер. Поряд із маршрутизатором їх бути не повинно.
 • Оновити програмне забезпечення — програмне забезпечення з кожним виходом стає вдосконаленим, і під час його регулярного оновлення посилюватиметься робота маршрутизатора.
 • Встановити ретранслятор – необхідний повторювач у тому випадку, коли вай-фай не дістає до далеких приміщень, наприклад, кухні.
 • Захистити мережу – крім установки пароля, який захистить мережу від несанкціонованого її використання сторонніми особами, можна встановити ліміт на кількість гаджетів, що підключаються.

Увага! Роутер рекомендується періодично перезавантажувати та оновлювати пароль, ці дії позитивно позначаться на роботі маршрутизатора.

Чому погано працює вай-фай - як налаштувати бездротовий інтернет

Налаштування протоколу Wi-Fi Multimedia

Wi-Fi Multimedia — стандарт для забезпечення бездротових мереж максимальної якості обслуговування. Його наявність дозволяє без ривків та зависання картинки дивитися відео у найвищій якості та спілкуватися у відео-чатах, у Skype. Переваги WMM:

 • протокол підтримують майже всі виробники роутерів;
 • функціонує для відео контенту та для голосового трафіку;
 • максимально ефективний у роботі;
 • збільшує час автономної роботи гаджетів більш ніж 30 %;
 • зменшується кількість помилок.

Недоліки:

 • WMM не можна підключити на роутерах старих моделей;
 • приоритизація відео та голосу не є 100%.

Увага! Протокол WMM є обов'язковим для активізації на всіх приладах бездротового зв'язку, що працюють на стандарті 802.11n.

Чому погано працює вай-фай - як налаштувати бездротовий інтернет

Як покращити властивості бездротової мережі

Поліпшити якість бездротової мережі можна двома способами – поставити роутер, що працює в стандарті ac (802.11ас) та діапазоні 5 ГГц, та використовувати в далеких приміщеннях повторювачі вай-фаю. Роутери в стандарті ас мають такі характеристики:

 • діапазон частоти – 5 ГГц;
 • максимальна смуга пропускання хвиль – 160 МГц;
 • пропускна здатність на кожну антену – 433 Мбіт/с, максимальна кількість антен – 8, у сукупності провідна здатність складає 3500 Мбіт/с;
 • максимальна кількість потоків даних – 8+.

Встановлювати репітери потрібно неподалік основного роутера, щоб вони отримували він потужний потік хвиль, передаючи його далі.

Чому погано працює вай-фай - як налаштувати бездротовий інтернет

Рекомендації та поради

Якщо гаджети стали періодично втрачати зв'язок із Wi-Fi роутером, спочатку рекомендується виконати прості дії:

 • перезавантажити маршрутизатор та гаджет;
 • підключити смартфон, на якому зникла мережа, до іншого Wi-Fi для перевірки;
 • скинути на маршрутизаторі заводські налаштування;
 • оновити прошивки на роутері;
 • при включеної на роутері функції прив'язки за МАС-адресою та інших схожих протоколи їх необхідно відключити.

Потрібно перевірити, щоб МАС-адреси на всіх гаджетах, які мають підключення до Wi-Fi, були різними. На смартфонах перевірити це можна у розділі загальних відомостей про підключену бездротову мережу, на стаціонарному комп'ютері фізична адреса роутера перевіряється шляхом набору в командному рядку ipconfig/all.

Проблема втрати зв'язку Wi-Fi поширена, і факторів, що її провокують, безліч – від перешкод від інших приладів до неправильно встановлених налаштувань. Щоб не стикатися з ситуацією, коли на гаджеті бездротовий зв'язок зникає в невідповідний момент, потрібно подбати про придбання якісного роутера. Чи не останню роль грає правильна його установка. Якщо нічого не допомагає, краще використати повторювачі.

nBook
Додати коментар