Wi-Fi 5 ГГц – які пристрої підтримують, переваги діапазону

Відповідно до глобального звіту Digital за 2021 рік, у світі налічується 4,5 мільярда інтернет-користувачів, а 50% інтернет-трафіку припадає на частку пристроїв, що підключаються до мережі безпосередньо по кабелю, або за допомогою технології Wi-Fi. При цьому більшість «розумних» приладів (холодильники, датчики, smart-телевізори та інші loT-девайси), що входять в концепцію інтернет-речей, взагалі здатні підключатися і працювати без перебоїв тільки за допомогою бездротового зв'язку Wi-Fi з частотним діапазоном 5 GHz .

Wi-Fi 5 ГГц - які пристрої підтримують, переваги діапазону

Технологія бездротового зв'язку Wi-Fi

Wi-Fi передавачі використовують набір стандартів IEEE 802.11, що є 18 протоколами з різними частотними діапазонами (від 0,9 до 60 ГГц).

Смугами частот, на яких працює сучасне обладнання Wi-Fi, є 2,4 ГГц (стандарт 802.11n) і 5 ГГц (стандарт 802.11ac/ax).

Додаткова інформація. У 2024 році набір IEEE 802.11 поповниться ще одним протоколом для 7-го покоління передавачів – 802.11be.

Основні характеристики посиланого пристроєм-передавачем Wi-Fi – це сила сигналу та його радіохвильові характеристики: довжина хвилі та частота (частотний діапазон).

Wi-Fi 5 ГГц - які пристрої підтримують, переваги діапазону

Частота

Частота сигналу вай-фай (число ГГц) відноситься до показника, який використовується для передачі інформації за допомогою радіохвиль і вимірюється в кількості хвиль, що проходять через певну точку простору в секунду.

Чим більша частота, тим більше інформації за секунду часу стає можливим передати.

Сила сигналу

Під силою сигналу мається на увазі потужність радіосигналу в радіусі Wi-Fi. Якщо потужність сигналу в певній точці простору зменшується, падає швидкість інтернет-з'єднання.

Фізичні перешкоди і радіохвильові перешкоди в межах цього радіусу зменшують потужність сигналу, що приймається пристроєм.

Канали Wi-Fi

Частотний діапазон є деяким набором каналів різної ширини. Інакше кажучи, канал — це певна «підчастота», де працює пристрій.

Число каналів різняться залежно і використовуваного діапазону: в 5 гігагерц Wi-Fi є 33 канали, 2,4 GHz – всього 13 каналів.

Додаткова інформація. Залежно від прийнятих урядами інших країн рішень щодо використання частотних діапазонів 5 ГГц доступний набір каналів відрізнятиметься.

Що таке Wi-Fi 5 ГГц

Wi-Fi 5 ГГц - які пристрої підтримують, переваги діапазону

Далі коротка історія Wi-Fi із шириною 5 ГГц і що це за частотний інтервал.

У 2009 році з'явився 802.11n і пристрої, що підтримують цей стандарт, навчилися транслювати трафік у двох смугах пропускання: 2,4 ГГц і 5 ГГц. Максимальна швидкість передачі за допомогою Wi-Fi адаптер USB 5 ГГц піднялася до 600 Мбіт/с, якщо використовувати тільки смугу шириною 5 гігагерц.

Через 4 роки на зміну 802.11n прийшов стандарт 802.11ac, який дозволив пристроям досягти максимальної швидкості 6933 Мбіт/с.

У реальних умовах результат менший, проте завдяки цьому стандарту стало можливим досягнення пристроями за допомогою бездротової передачі даних швидкостей від 1 Гбіт/с.

Важливо! Не слід плутати частоту роздачі бездротового зв'язку з мобільною технологією Wi-Fi 5G. Йдеться про різне.

Переваги діапазону

Переваги смуги пропускання 5 GHz:

 • Швидкість підключення до Інтернету. Маршрутизатор Wi-Fi 5 GHz передає інформацію на набагато більших швидкостях, і якщо взяти за приклад сучасні пристрої Cisco, їхня швидкість може досягати до 3,47 Гбіт/с.
 • Більше каналів. Також Wi-Fi 5 ГГц пропонує більше каналів, що не перетинаються, і навантаження на одні і ті (через збільшену кількість) поменшало.
 • Перешкоди. Радіосигнал Wi-Fi 5 ГГц стабільніший у межах радіуса маршрутизатора. Найкраще ця перевага розкривається в багатоквартирних будинках, де в межах однієї території може перетинатися кілька доступних мереж, і більша частина їх буде працювати в діапазоні 2,4 ГГц. Bluetooth-гаджети також працюють із частотою 2,4 ГГц, що вносить більше перешкод у канали передачі.
 • Найменший радіус сигналу. Через фізичні властивості хвилі Wi-Fi сигнал має меншу проникаючу здатність і радіус мережі може не виходити за межі квартири. У цьому є основна різниця між 2,4 і 5 GHz.

Додаткова інформація. Сучасні роутери можуть перейти в дводіапазонний режим із трансляцією трафіку одночасно на 2,4 та 5 гігагерц.

Недоліки частоти

Хоча у маршрутизаторів з підтримкою стандарту передачі даних із частотою 5 GHz вище швидкість, вони мають ряд недоліків:

 • Дальність покриття. Пристрої зі смугою 5 гігагерц можуть не покрити всю територію без ретрансляторів, у той час як маршрутизатори з частотою 2,4 GHz здатні роздавати на великі відстані і радіохвилі краще проходять через фізичні перешкоди, такі як меблі, стіни.
 • Підтримка пристроїв. Якщо приймач сигналу (персональний комп'ютер, смартфон, ноутбук) та Wi-Fi старше 2009 року вони можуть не підтримувати 5 GHz.

Важливо! Обов'язково переконайтеся, що пристрої сумісні хоча б із одним із стандартів 802.11 /n/ac/ax.

Канали стандарту

Wi-Fi 5 ГГц - які пристрої підтримують, переваги діапазону

Стандарт 802.11ас допускає використання каналів шириною 20-160 МГц з безперервною розмірністю 20, 40 і 80 МГц. Щоб отримати максимальну ширину каналу 160 МГц сумуються два канали 80 МГц.

Швидкість змінюється відповідно до ширини каналу. При використанні стандарту 802.11 n/aс в Росії доступні діапазони частот 5150-5350 та 5650-5850 МГц (канали 36-64, 132-165). Іншими словами, можна використовувати 17/8/4/2 канали по 20/40/80/160 МГц.

Що потрібно для роботи в мережі Wi-Fi 5 ГГц

Для роботи з 5 гігагерц Wi-Fi необхідно, щоб маршрутизатор і адаптер пристрою, що приймає зовнішній сигнал, підтримували один із стандартів 802.11 /n/ac/ax.

Сумісність вказана в характеристиках моделей пристроїв, а у випадку з ноутбуком або комп'ютером: меню «Диспетчер пристроїв» — вкладка «Мережні адаптери» — «Додатково».

Wi-Fi 5 ГГц - які пристрої підтримують, переваги діапазону

Які роутери працюють на частоті 5 ГГц

Щоб визначити, який із пристроїв здатний ловити цю частоту, слід звернути увагу на те, які стандарти вони підтримують, а саме, у характеристиках пристрою має бути сумісність із одним із стандартів списку:

 • 802.11n;
 • 802.11ac;
 • 802.11ax.

Як підключити Wi-Fi 5 ГГц на комп'ютері та смартфоні

Спосіб підключення до мережі нічим не відрізняється від звичайного бездротового підключення до точки доступу. Головне, щоб пристрій підтримував підключення до частоти.

Як активувати точку доступу

Необхідно покроково виконати такі дії:

 1. Підключити роутер до розетки та увімкнути кнопку живлення. Через кілька хвилин пристрій завантажиться і можна проводити подальше налаштування.
 2. Вставити LAN-кабель, підключений до мережного обладнання провайдера в роутер (в порт WAN або Internet).
 3. Підключити пристрій до комп'ютера. Це можна зробити двома способами: використовуючи ще один кабель LAN. Для цього потрібно вставити один кінець у будь-який з вільних портів маршрутизатора, а другий кінець в мережеву карту комп'ютера або ноутбука; за допомогою бездротового підключення. Потрібно знайти та підключити пристрій до мережі роутера. Назва мережі співпадатиме з моделлю пристрою. Якщо комп'ютер потребує введення пароля під час підключення до мережі, потрібно використовувати дані на задній стороні маршрутизатора.
 4. Отримати доступ до меню налаштувань роутера через браузер за посиланням: 192.168.1.1 або 192.168.0.1. Якщо один із варіантів не спрацює, адреса підключення до пристрою написана в інструкції до пристрою. Логін та пароль для підключення до настройок вказано в інструкції.
 5. Налаштування доступу до мережі Інтернет . Найчастіше роутер при першому підключенні самостійно налаштує з'єднання в мережу інтернет. В іншому випадку можна отримати інструкцію з налаштування пристрою у службі підтримки провайдера.
 6. Настроювання пароля на пристрої. Щоб інші користувачі не змогли підключитися до інтернету, в налаштуваннях безпеки пристрою потрібно вибрати стандарт шифрування WPA2-PSK і виставити літерно-цифровий пароль з довжиною не менше 12 символів.

Чи законно використовувати будинки мережі в діапазоні 5 ГГц

Wi-Fi 5 ГГц - які пристрої підтримують, переваги діапазону

Так, це абсолютно законно. Згідно з рішенням, прийнятим генеральною комісією у 2011 році, було дозволено використання діапазону частот 5150-5350 МГц для пристроїв із підтримкою 802.11a/n протоколів.

А з 2016 року допускається використання діапазону 5650–5850 МГц для протоколу 802.11aс та підвищено допустиму потужність випромінювання для передавачів (10 мВт на 1 МГц).

На сьогоднішній день також дозволено вільне використання Wi-Fi за допомогою протоколів 5 GHz 802.11aс/ax пристроїв передачі даних потужністю до 100 мВт.

В інших випадках потрібна обов'язкова реєстрація приладу.

Смуга пропускання 5 ГГц сьогодні є найкращим рішенням щодо передачі інформації бездротовим шляхом. Висока швидкість передачі даних, менше навантаження порівняно зі смугою 2,4 ГГц та збільшена кількість каналів – перевага очевидна. Тим більше, що в російському законодавстві дозволено вільне використання пристроїв з подібним функціоналом. Але варто з великою увагою поставитися до покупки обладнання – не всі Wi-Fi підтримують 5 ГГц.

nBook
Додати коментар