Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

У наші дні інтернет є у кожному будинку, офісі та розважальному закладі. Без нього важко уявити звичне життя, оскільки більшість людей регулярно відвідує соціальні мережі, дивиться фільми та працює за його допомогою. У будинку або на роботі забезпечити безпечне та швидке підключення допомагають роутери, які можуть передавати сигнали в режимі Wi-Fi.

Незважаючи на поширеність пристрою, не кожен користувач відповість на просте запитання – “Роутер – це що?”. Розібратися з визначенням та функціоналом пристрою нескладно, прочитавши корисну інформацію у статті. Крім того, до кожного роутера завжди пропонується докладна інструкція з описом та алгоритмами дій.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Роутер це що таке, і для чого він потрібен

Роутер зв'язує мережі та за допомогою коду передає сигнал на телефони, планшети, телевізори та комп'ютери. Тому можна дійти невтішного висновку, що роутер — це маршрутизатор, який забезпечує вихід інтернет.

Маршрутизатор підключається до живлення через розетку та дозволяє роздавати інтернет відразу на кілька пристроїв одночасно. Завдяки тому, що трафік розподіляється, якість підключення кожного користувача однакова.

Рівень сигналу залежить від відстані до роутера.

В даний час маршрутизатор – звичний пристрій, який є в багатьох квартирах і будинках, кафе, бібліотеках, школах і навіть у транспорті.

Опис пристрою

За визначенням, роутер є коробкою невеликих розмірів з портами для підключення і антенами, які ловлять сигнал. На самому корпусі розташовуються кнопки, що дозволяють керувати пристроєм та індикатори.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

На кожному приладі є кнопка включення. Вона може бути як сенсорною, так і фізичною. Зазвичай кнопка має більші розміри, ніж решта, і позначена символами «УВІМК» або «ON». Індикатори, що світяться, дозволяють зрозуміти, чи працює в даний момент маршрутизатор. Якщо поряд з кнопкою включення лампочка горить статично або блимає, то пристрій працює справно і в даний час увімкнено.

Часто пристрої оснащуються й іншими кнопками та індикаторами. Вони розташовуються поруч один з одним і відповідають за інші функції та можливості роутера.

Наприклад, кнопка WPS дозволяє здійснювати підключення до шлюзу без знання пароля.

На дисплеї або корпусі пристрою може розташовуватися кнопка «СКИДАННЯ», яка повертає пристрій до початкових заводських налаштувань. Вона за кілька секунд скидає дані та пропонує зробити налаштування знову. Це особливо актуально в тому випадку, якщо роутер придбали не в новому вигляді, а з рук.

Інформація надсилається за допомогою спеціальних пакетів. Такий спосіб передачі гарантує гарну якість підключення, яке забезпечує швидкий доступ в інтернет.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Історія виникнення

Зачатки появи роутерів виникли у 1956 році, коли Дональд Девіс заклав першу цеглу у фундамент створення мережі. Його ідеї були підхоплені та розвинені американськими вченими, які на той час були націлені на покращення лінії оборони. У США створили спеціальну плату, яка є вузлом мережі.

У 1989 році вийшло перше покоління шлюзів, яке було названо роутерами. Спочатку вони являли собою міні-версії комп'ютерів, які мали назву Cisco. Тоді було складно уявити, що такий вай-фай роутер дійде до наших днів, оскільки звичні аналоги з'явилися зовсім недавно.

Зараз маршрутизатори є компактними та мобільними. Вони мають різний дизайн, збільшений функціонал та надають більше можливостей користувачам.

Різновиди роутерів

У будинках та офісах все частіше з'являються невеликі маршрутизатори, що передають інтернет дротовим та бездротовим методом. Існує велика кількість різновидів, які працюють за певними принципами та класифікуються за способом підключення.

Мобільні

Особливо цінними вважаються портативні роутери, що відрізняються компактними розмірами. Вони здійснюють передачу даних USB-кабелем або повітрям. Інтернет за допомогою проводу можна роздавати з телефону, користуючись послугами мобільного оператора.

Для роботи пристрою потрібна SIM-карта оператора.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Телефонна лінія

У багатьох будинках у великих містах та віддалених куточках країни є провідні засоби зв'язку, які можуть дозволити підключити роутер за допомогою телефонної лінії. У такому випадку найчастіше використовується пара модем-ADSL і звичайний маршрутизатор, де перший пристрій з'єднується з телефонною лінією, а друге здійснює роздачу інтернету.

При використанні пристрою, що підтримує ADSL, кабель підключається від телефону до роутера, і маршрутизатор передає дані.

Доступ до інтернету через телефон іде у минуле, вже практично не використовується ніде.

Віта пара та оптоволокно

В основному люди віддають перевагу саме цьому різновиду. Кабель продається за доступною ціною, а його монтаж є нескладним процесом. На дешевих моделях є антена, що забезпечує високий сигнал інтернету і передачу даних по повітрю.

Більш дорогі пристрої мають кілька незнімних антен, що дозволяють досягати максимальної швидкості бездротового з'єднання.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Принцип дії

Маршрутизатор працює за багатоступінчастим принципом. Він служить проміжним етапом між інтернетом та користувачем.

Кожен маршрутизатор функціонує за певною схемою, тому зрозуміти, як працює роутер із Wi-Fi для дому просто:

 1. Після підключення до порту та розетки пристрій починає запускатися.
 2. Воно отримує інформацію, яка розподіляється за пакетами.
 3. У заголовку пакета вказується адреса одержувача.
 4. За спеціальним кодом формується маршрутна таблиця.
 5. Роутер вибирає по таблиці шлях, яким передає дані.
 6. Користувач отримує інтернет та може виходити в мережу.

Пакет називають блок, який містить дані.

Користувач здійснює підключення пристрою до мережі та отримує доступ до інтернету, який пересилається на IP-адресу. На своєму телефоні або комп'ютері потрібно знайти логін роутера та ввести вказаний для нього пароль.

Які функції виконує у будинку

В даний час роутери є невід'ємною частиною життя людини. Вони сприяють підключенню різних типів пристроїв до Інтернету для отримання цифрової, звукової та текстової інформації.

Телевізори, які підтримують підключення Wi-Fi, не можуть функціонувати без роутера. За допомогою шлюзу пристрій «ловить» телевізійні канали та виводить зображення на екран. Користувачі можуть переглядати не тільки той контент, який надає телебачення, але й будь-які відеоматеріали, які знаходяться у відкритому доступі.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Основна перевага роутерів – це можливість користуватися інтернетом усім членам сім'ї з різних пристроїв. До нього підключаються будь-які телефони, планшети та комп'ютери, які підтримують передачу даних через Wi-Fi.

Можливість підключити роутер до квартири або будинку забезпечує доступ до інтернету гарної якості.

Як вибрати роутер

Для домашнього використання враховують декілька характеристик пристроїв, серед яких виділяють:

 • швидкість;
 • портативність;
 • спосіб підключення;
 • вартість;
 • керування;
 • частоту;
 • радіус охоплення.

Вирішальним чинником найчастіше є ціна. Навіть найдешевші моделі надають можливість з'єднання зі швидкістю до 150 Мбіт/с. Наприклад, для перегляду відео у високій якості необхідна швидкість 8 Мбіт/с. На дешевших аналогах встановлюється одна антена, яка ловить сигнал.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Більш компактні маршрутизатори займають мало місця у приміщенні. Вони можуть мати різне забарвлення – від стандартних білих і чорних до яскравих відтінків. Дизайн пристрою вибирається за індивідуальними уподобаннями кожного користувача.

Роутери із меншою частотою здатні охоплювати всю квартиру, якщо вона невеликих розмірів. Важливо пам'ятати, що при навантаженні такий Wi-Fi роутер може знизити сигнал і якість інтернету помітно погіршиться. Для великих приміщень рекомендується вибирати роутери з більшою частотою. Маршрутизатори із частотою 5 ГГц рідше перевантажуються.

Чим дорожче коштує роутер, тим більшу швидкість підключення може дозволити користувачеві.

Основне призначення роутерів – забезпечення користувача інтернетом. Залежно від запитів підбирається модель, яка надає потрібну швидкість. Якщо потрібно обробляти великі файли, швидкість інтернету має бути вищою. У такому разі користь принесуть пристрої, оснащені кількома антенами.

За способом підключення виділяють три типи роутерів – мобільні, по телефонній лінії та кабельні. Підбираючи модель, важливо чітко оцінювати можливості користувача та приміщення.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Правила використання

Інструкція по роботі з роутером надається в комплекті з кожним пристроєм. У ній прописаний алгоритм підключення та налаштування мережі. Зручно те, що для такого маршрутизатора Wi-Fi налаштування здійснюється лише один раз і надалі не потребує стороннього втручання для нормального функціонування.

Після покупки роутера потрібно:

 1. Підключіть пристрій до живлення через розетку.
 2. Запустити через кнопку увімкнення.
 3. Ввести логін та пароль.

Якщо пристрій завис або перестає працювати нормально, його варто перезавантажити, або натиснувши кнопку, або відключивши живлення.

Основна проблема у користувачів роутерів – це погодні умови. Маршрутизатор може постраждати від блискавки.

Якщо роутер перестав працювати після грози, його кабель, що забезпечує живлення, рекомендується вийняти з розетки, потім вставити знову.

Якщо самостійно усунути проблему з підключенням роутера не вдається, варто зателефонувати оператору. Обслуговуюча компанія видасть необхідні рекомендації по телефону, які повинні допомогти в ремонті. Якщо навіть поради фахівців не допомагають налагодити роботу маршрутизатора, варто викликати додому майстра. Зазвичай, така процедура пропонується клієнтам безкоштовно.

Роутер це простою мовою: для чого потрібен і принцип роботи

Інтернет у наші дні — незамінна річ на роботі та в дозвіллі. Він дозволяє спілкуватися з друзями та родичами, які знаходять на відстані, розважатися за допомогою фільмів та музики, розвивати якісь навички, навчаючись з відеоуроків, а також працювати, не виходячи з дому. Роутери забезпечують якісне підключення до мережі із високою швидкістю. Ознайомившись з каталогами маршрутизаторів, людина може легко вибрати пристрій, який повністю задовольнить його потреби. За дотримання всіх правил експлуатації роутер здатний прослужити користувачеві довгі роки.

nBook
Додати коментар