Правила безпечної поведінки в Інтернеті

Інтернет зробив доступною інформацію. Достатньо підключитися до Всесвітньої мережі зі смартфона або персонального комп'ютера, після чого почати шукати потрібний контент. Можна дивитися фільми, читати книги або переписуватись у соціальних мережах із друзями. Проте віртуальний світ сповнений небезпек. Тому дорослим та дітям потрібно знати правила безпечної поведінки в інтернеті.

Правила безпечної поведінки в Інтернеті

Яких правил слід дотримуватись при користуванні інтернетом

Іноді батьки не розуміють усієї небезпеки інтернету. Далеко не кожна людина в мережі добра. Деякі шахраї виманюють особисту інформацію, інші розводять дітей на інтимні фотографії, а потім шантажують.

Тому такі важливі правила користування інтернетом:

 • До кожного облікового запису необхідно створювати новий пароль. Він повинен бути складним: складатися не менше, ніж із 8 символів, включати цифри, літери різного регістру, спецсимволи (тильда, прямий та зворотний слеш, плюс, знак одно). Паролі на кшталт «12345678» або «Марія1990» легко підібрати та зламати.
 • Завжди використати антивірус. Програма має регулярно оновлюватися. Зловмисники регулярно вдосконалюють свої навички. Тому можна навіть не помітити, як разом із документом на комп'ютер потрапить шкідлива програма.
 • Використовувати двоетапну аутентифікацію. Особливо для облікових записів пошти та онлайн-банку. Крім введення логіну та пароля, потрібно вказати код – він надсилається у вигляді смс-повідомлення.
 • Не переходити за сумнівними посиланнями, особливо якщо в тексті листа або повідомлення обіцяють дорогий подарунок або грошові виплати.
 • Обмежити особисту інформацію. Батьки повинні пояснити дитині, що можна розповідати в інтернеті, а що ні. Наприклад, не варто публічно залишати адресу проживання. Акуратніше треба бути з відмітками геолокації – публічні місця можна додавати, особисті – ні.

Важливо! Довіра – це основа безпеки. Якщо його рівень високий, то дитина завжди прийде до батьків по допомогу.

Інструменти захисту в Інтернеті

Мало знати правила поведінки в мережі інтернет – потрібно використовувати спеціальні програми та розширення для браузера. Вони допоможуть знизити можливість витоку інформації. Якщо комп'ютером користується дитина, можна налаштувати батьківський контроль. Він обмежує доступ до певних сайтів.

Правила безпечної поведінки в Інтернеті

Перед використанням інтернету слід увімкнути файрвол/брандмауер — «стіну» між комп'ютером та мережею. Він може бути вбудований в операційну систему. Наприклад, така можливість є у Windows. Або можна встановити інше програмне забезпечення.

Важливо! Деякі антивіруси блокують переходи за підозрілими посиланнями та забороняють завантаження небезпечних файлів – це підвищує захист комп'ютера.

Після школи дитина може захотіти посидіти в інтернеті. Батькам потрібно перевіряти історію браузера – це допоможе зрозуміти, що саме він дивиться і чи безпечні сайти. Якщо школяр має соціальні мережі, то треба дивитися, що саме він розповідає і який контент публікує.

Бажано використовувати месенджери із наскрізним шифруванням. Вони листування доступна лише двом користувачам, ззовні її «дістати» неможливо. При класичному шифруванні інформація зберігається на сервері в незахищеному вигляді. Тому їй може заволодіти зловмисник.

Є розширення для браузерів, які попереджають про влучення на небезпечні сайти. Також вони можуть повідомляти про те, що людина потрапила на копію відомих ресурсів.

Небажаний контент

Коли батьки вирішують зробити інтернет безпечним для підлітка, перед ними постає проблема: які сайти потрібно вважати поганими. Є однозначна відповідь: торгуючі наркотиками, вогнепальною зброєю тощо. Бажано заблокувати ресурси з порнографією, відеороликами із вбивствами, знущаннями.

Батьківський контроль можна використовувати з початкової школи. Його починають включати, коли дитина сама використовує інтернет. Без контролю дорослих. Навіть випадковий клік по банеру може призвести до шокуючого контенту.

Важливо! Батьківський контроль не має на увазі ручне введення адрес. Програма сама аналізує ресурс та приймає рішення про блокування.

Підлітковий вік у дитини – складний етап. Батькам може здаватися, що контроль за ним у цей час зайвий. Це помилка. Дитина сама того не знаючи, може видати цінну інформацію незнайомцю. Наприклад, рівень доходів сім'ї. Тому контроль за дитиною — це норма.

Спілкування в соціальних мережах та месенджерах

До правил поведінки в мережі інтернет входять не тільки поняття про безпеку та конфіденційність. Має значення та спілкування з іншими користувачами. Особливо це стосується громадських сторінок, де буває багато різних учасників.

Правила безпечної поведінки в Інтернеті

Якогось єдиного етикету для мережі немає. Кожен сам вирішує, як йому чинити і що казати. Так хтось вважає, що в інтернеті можна до всіх звертатися на «ти», адже користувачі знеособлені.

У разі ділових або робочих контактів дотримуються звичайних правил:

 • звертаються до «ви»;
 • вітають співрозмовника;
 • називають людину на ім'я та по батькові;
 • якщо треба відійти, попереджають.

Ця пам'ятка спростить взаємодію. Подібних правил дотримуйтесь під час листування за допомогою електронної пошти. Лист можна підписати своїм ім'ям та прізвищем, а також вказати контакти.

Правила безпеки роботи в інтернеті теж потрібно дотримуватися. Не надсилати скановані копії своїх документів будь-яким людям. Якщо це потрібно для укладення договору, обов'язково перевіряти через сайт ФНС компанію. Для цього достатньо знати прізвище директора або назву юрособи.

Небезпеки та загрози в Інтернеті для дітей

Правила безпечної поведінки в Інтернеті потрібно знати дорослим і дітям. Це гарантує збереження приватного життя, фінансів та здоров'я. Наприклад, за соціальними мережами злочинці визначають рівень доходів і дізнаються про розклад сім'ї. І це не єдина небезпека.

Важливо! У листуванні людина може представлятися будь-ким. Тому дитину треба вивчати обережності.

Інструменти для реалізації батьківського контролю:

 • Провайдер. Деякі надають послугу обмеження доступу до ресурсів. Достатньо включити її в особистому кабінеті.
 • Програми. Є платні та безкоштовні, з різними можливостями налаштування. З їхньою допомогою обмежують відвідування лише конкретних сайтів чи певної тематики.
 • Особисті дії. Батьки можуть обмежувати доступ до Інтернету за часом. Наприклад, лише 2 години і після роутера вимикається або смартфон здається дорослим.
 • Збірка правил. Для того, щоб підтримувати порядок у сім'ї, потрібні суворі умови. При цьому їх виконують усі, наприклад, не використовують смартфони під час сімейної вечері.

Правила безпечної поведінки в Інтернеті

Чи потрібно обмежувати час використання пристроїв

Якщо батькам цікаво, як безпечно користуватися інтернетом, вони повинні не забувати про збереження здоров'я. Якщо дитина постійно дивитися на монітор або екран комп'ютера, то це негативно позначиться на його зорі.

Правила безпечної поведінки в Інтернеті

Тому на сімейних зборах потрібно відразу обмежити час перебування у мережі. Це сприятиме фізичному та душевному здоров'ю. Натомість можна грати в настільні ігри, дивитися фільми та серіали, гуляти чи кататися на велосипедах.

Дотримання порад безпеки в інтернеті дозволяє уникнути неприємностей. Зловмисники можуть отримати доступ до банківських та «хмарних» сервісів, документів. Тому варто виявляти обачність.

nBook
Додати коментар