Кабель для інтернету «кручена пара» — який краще

Кабель під назвою «кручена пара» являє собою кілька ізольованих провідників, які скручені між собою певним чином. Такий вид проводу дуже часто застосовується в телекомунікаційній схемі, зокрема для підключення Інтернету до персонального комп'ютера або ноутбука. У цій статті йтиметься про те, яку будову має кабель для інтернету кручена пара, яку краще вибрати для монтажу всередині будинку або зовні.

Кабель для інтернету «кручена пара» — який краще

Що являє собою кабель кручена пара

Не всі користувачі мережі розуміють, що таке кручена пара для інтернету. Це кабель, всередині якого міститься зв'язка з кількох проводів, обтиснуті в один загальний джгут. Простими словами це ізольовані провідники, які пов'язані певним чином.

Провід зазвичай має чотири або дві внутрішні жили (може бути і більше). Подібний вид з'єднання необхідний для того, щоб у кожного проводочка були однакові умови щодо опору перешкодам (незалежно від наявного роутера). Важливо враховувати, що на провідники однієї пари подається різна напруга. Таким чином можна забезпечити надійний інформаційний сигнал.

Конструкційні особливості

Свою назву цей провід отримав саме через особливості конструкції. Декілька мідних жил ізолюються один від одного завдяки спеціальному методу скручування. Таким чином, виходить своєрідна пара.

Як приклад можна розглянути варіант із двох жил, які з'єднані разом. У більшості випадків такий варіант використовують для отримання доступу до Інтернету. У цьому варіанті одна жила буде передавати дані, а друга служити приймачем сигналу.

В даний час часто використовується оптоволокно, яке складається з безлічі пар. Це дуже зручний спосіб передачі даних для домашнього інтернету. Використовуючи такий тип дроту, можна заощадити, якщо підключити один пристрій до кількох абонентів. Така економія не понесе погіршення якості, хоча деякі користувачі вважають, що швидкість передачі даних на такому устаткуванні знижується — це лише доводи, не підтверджені фактами.

Важливо! Кожна кручена пара складається з одного провідника, а також зовнішньої оболонки для додаткового захисту. Можна також додатково придбати різні конструктивні доповнення, наприклад спеціальне екранування, що захистить дріт від сонця та інших зовнішніх впливів.

Характеристики витої пари

Провід кручена пара ділять на кілька різновидів — внутрішні та зовнішні. Якщо модель виготовлена для розміщення всередині будинку, додатковий захист до неї не потрібен.

Зовнішні типи (для вулиці) дротів оснащують спеціальними екранами для додаткового захисту. Це оболонка, яка захищає від механічних пошкоджень, а також проникнення вологи та пилу всередину. Також можуть бути дроти з вогнетривкою оболонкою, призначені для розміщення в об'єктах, які можуть спалахнути.

Кабель для інтернету «кручена пара» — який краще

Захищені кабелі можуть спокійно працювати у спеку, снігопад та зливу, тобто у будь-яких погодних умовах. Додатково до зовнішнього кабелю можна причепити спеціальний шнур, який захищає від сильних поривів вітру (використовується, якщо кабель знаходиться на висоті, на стовпі). Це підвісні моделі дротів, які не кріплять до стін.

Крім вищевказаних властивостей, у кручений пари є і додаткові характеристики, про які бажано дізнатися докладніше перед покупкою та монтажем.

Число пар у кручений парі

Ця характеристика показує кількість пар, які застосовуються в одному виробі. Вже було сказано вище, що можна знайти дроти з двома чи чотирма парами. Чим більша їх кількість, тим більший рівень зв'язку між провідниками у зв'язці. Це означає, що електроперешкоди впливають на обидва дроти, що дозволяє зменшити перешкоди від різних джерел та зберегти однаковий рівень передачі даних.

Число жив

Існує кілька видів дротів, які різняться за кількістю жил у кручений парі:

 • Варіант № 1 – одножильний. Являє собою провід, переріз якого створюється лише завдяки одному провіднику.
 • Варіант № 2. Якщо провід багатожильний, він має кілька перерізів, які переплітаються між собою.

Важливо! Багатожильні кабелі набагато гнучкіші, ніж одножильні варіанти, тому часто користувачі віддають перевагу саме їм через зручність прокладання.

Товщина кабелю

Діаметр кабелю, що розглядається, у зборі становить від 5,2 до 6 мм. Внутрішні провідники, приховані під захисною оболонкою, мають товщину приблизно 0,6 мм.

Товщина ізоляційного шару складає 0,2 мм. Оболонка чотирипарних кабелів становить приблизно 0,9 мм.

Матеріал для провідників

Які жили використовуються в кручений парі для інтернету – важливе питання, що впливає на властивості дроту. Для виготовлення провідників зазвичай використовують мідь у чистому вигляді. Проте останнім часом починають проводити дослідження здешевлення конструкції гнучких жил. Одним з очевидних рішень у цьому напрямі є заміна конкретного матеріалу, що використовується на комбінацію різних видів.

Кабель для інтернету «кручена пара» — який краще

Наприклад, деякі виробники випускають кабелі з провідником з алюмінію, який набагато дешевший і легший за мідь, але має хорошу електропровідність. Однак, незважаючи на вищеописану перевагу, цей матеріал має й недоліки:

 • механічна міцність при згині значно менша, ніж у наявному варіанті – кабель просто переломиться, якщо його часто гнути, тому такий варіант підійде тільки в тому випадку, якщо його надійно зафіксувати і не чіпати;
 • складність у виготовленні дротів;
 • провід може зазнати утворення корозії, якщо використовувати його в деяких агресивних середовищах.

Для вирішення цих проблем, наприклад, французька компанія «Філатекс» виготовляє кабелі з легованого алюмінію, куди додають частини інших сплавів для поліпшення захисних та механічних властивостей.

Матеріал для оболонки

Матеріал оболонки є особливо міцним пластиком, а також додатковим обплетенням з міді. Для виготовлення оболонки часто використовують поліетилен, який може захистити дріт від прямого потрапляння сонячного світла. Якщо на кабелі є додаткові шари захисту, на упаковці буде написано про це. Нестача поліетилену він дуже добре горить. Використовується в температурних зонах від -60 до +80 °С.

Існує й інший тип оболонки – із хлорованого поліетилену. Цей матеріал не схильний до займання, а також має стійкість до хімічного впливу. Можна використовувати в зонах температурного режиму від -35 до +90 °С.

Існують і інші матеріали для оболонки (різні компаунди), але їх використання небезпечне, оскільки вступають у реакцію з різними речовинами і можуть бути отруйними.

Традиційний матеріал для оболонки – ПВХ. Його можна використовувати в температурному режимі від -20 до +60 °С.

Важливо! Кабелі для домашнього та зовнішнього використання можна відрізнити за кольором оболонки. Для будинку застосовують сірий колір, колір зовнішньої оболонки – чорний.

Кабелі відрізняються і формою оболонки — залежно від місця, де потрібно прокласти його. Наприклад, для звичайного використання застосовують круглу форму, але для встановлення під килимовим покриттям або стійкою телевізора можна знайти кабель, що має плоску форму (для зручності).

Кабель для інтернету «кручена пара» — який краще

Як правило, цих відомостей достатньо, щоби зрозуміти, який кабель для інтернету вибрати в квартиру.

Важливо! Вибирати кабель потрібно не по тому, як він виглядатиме – тут головне параметри.

Категорії крученої пари

На даний момент дроти типу кручена пара мають 7 категорій, у кожних з них свої особливості та призначення:

 • Звичайний зразок, який використовується на телефонних лініях. Складається їх кількох дротів, які не переплітаються. Використовується для передачі даних.
 • Більш складний зразок із кручених провідників. Передає дані у діапазоні частот до 1 МГц. Подібний варіант можна побачити у застосуванні досить рідко.
 • САТ-3 – провід, що передає дані у частоті до 16 МГц. Складається з дев'яти переплетених жил. Перед випуском в експлуатацію проходить всі необхідні перевірки параметрів передачі даних. Рекомендований для локальних зв'язків.
 • САТ-4 – передача даних у частоті до 20 МГц. Використовується вкрай рідко, оскільки мало чим відрізняється від попереднього виду, а тому виробники рекомендують набувати провід одразу наступної категорії.
 • САТ-5 – найпопулярніший зразок на даний момент. Передає дані у частоті 100 МГц. Кількість витків у парі – мінімум 27. Використовується у високошвидкісних мережах.
 • САТ-6 – вдосконалений вид попереднього зразка (200 МГц).
 • САТ-7 – передача даних у частоті до 600 МГц.

Тип кабелю вибирають залежно від параметрів.

Маркування

Провід кручений пари поділяють на 4 типи залежно від маркування. Параметр вказує на метод екранізації.

Маркування кабелів:

 • UTP – екранування відсутнє.
 • FTP – використовується фольгування.
 • STP – екранування немає, але провід має захист.
 • SFTP — екранування крученої пари є.

Важливо! Особливу увагу слід приділяти маркуванню, якщо кабель буде встановлено на виробництві.

Стандарти, сертифікація

Стандарти поділяють на два види. Перший – це Ethernet, який вказує на швидкість передачі інформації, а також стан передачі тощо.

Другий тип – мережі, структуровані кабелем. Ці показники свідчить про можливість укладання кабелю, типи сполучних матеріалів.

З цього слідує висновок, що при створенні крученої пари виробник керується такими нюансами: який тип інтернету обслуговуватиме конкретний провід, і які кабельні системи можна використовувати для прокладання та підключення до щитка.

На даний момент використовують 3 основні стандарти для крученої пари:

 • Американський – EIA/TIA.
 • Міжнародний – ISO/IEC.
 • Європейський – CENELEC.

Використовуючи правильний стандарт при виборі дроту, можна досягти максимальної працездатності від створеної системи протягом щонайменше 10 років.

Способи визначення якості кабелю

Щоб визначитися, який кабель потрібен для інтернету, насамперед потрібно дивитися на торгову марку. Бажано вибирати варіанти американської чи швейцарської компаній: Mollex та Reichlea, відповідно.

Наступний спосіб – огляд матеріалу жил (розріз робити не потрібно, достатньо попросити зразок у магазині). Найякісніший варіант, як було зазначено вище, — з міді. Також можна шукати у продажу біметалічні жили, які мають нижчі показники, але все одно вони досить прийнятні.

Третє, на що варто звертати увагу — товщина жив. Якщо виробник випускає якісний варіант, то жила має бути в діаметрі приблизно 0,51 мм або навіть вище. Якщо провід має товщину менше, то, швидше за все, випускався він на не брендованому заводі.

І останнє – це наявність сертифікату (не те, як називається інтернет провід, а саме сертифікат).

Для довідки! Кожен солідний виробник проводить сертифікацію, що вказує на якість товару, що випускається.

Рейтинг виробників крученої пари

Можна знайти досить широкий асортимент кабелів кручена пара. Щоб підібрати найбільш підходящий варіант для конкретних умов, необхідно звертати увагу на виробників, яких умовно поділяють на три категорії.

Преміальний рівень

Преміальні кабелі мають найвищу якість, та й відповідну ціну. Серед виробників слід виділити бренди Mollex, Hyperline, Nikolan. Ціна дроту – приблизно 15-25 рублів (на 2021 рік).

Кабель для інтернету «кручена пара» — який краще

Середній рівень

До категорії входить бренд Netlan. Ціни на кабелі нижче – трохи більше 10 рублів за метр (за даними на 2021 рік). Скільки дроту потрібно для інтернету в будинку – вирішить сам користувач, вимірявши площу квартири.

Середній клас кабелів зараз найбільш затребуваний на російському ринку. Використовувати їх можна для прокладання інтернету як на підприємстві, так і для домашніх умов.

Бюджетний рівень

Якщо є бажання заощадити, можна вибирати шнур від компаній CabLAN або Ripo. Це китайські виробники, які продають свою продукцію за ціною від 5 рублів за метр (на 2021 рік). Зрозуміло, ціна варіюватиметься в залежності від технічних характеристик.

Наданої інформації достатньо, щоб зрозуміти, як називається провід для інтернету , і який з них бажано вибрати для домашнього чи промислового використання.

nBook
Додати коментар