Еволюція CMS – від витоків до сучасних трендів розвитку

Еволюція CMS – від витоків до сучасних трендів розвитку

Створення сайтів не завжди було настільки комфортним, як зараз. Розвиток CMS (систем керування контентом), а потім і конструкторів дало змогу займатися розробкою широкої аудиторії користувачів. До появи цього сайти писали вручну програмісти. Стандартним інструментом розробки був умовний блокнот, а основною навичкою знання HTML. Сторінки були статичними і складалися лише з картинок, тексту та посилань. Ніякого пошуку, інтерактивних елементів, рендерингу на сервері та інше.

З часом складність та обсяг сайтів зросли, стало незручно перекопувати тонни коду для внесення чергової порції інформації або правок текстового редактора. Потрібно було спростити процес, автоматизувати рутинні дії, прискорити роботу. Наприкінці 90-х з'явилися технології, що дозволяють обробляти запити на серверах – PHP, ASP, JSP. Приблизно в цей час з'явилися каскадні таблиці стилів CSS і FrontPage – революційна річ від Microsoft, яка дозволяла автоматично завантажувати зміни на сервер в реальному часі, більш-менш цікаво оформляючи сторінки.

На початку 2000-х народився WCM (Web Content Management), а з ним і програми для керування контентом: WordPress, Joomla, Drupal, сайт Narod.ru та деякі інші. Стала набирати популярності технологія Flash, від якої нещодавно офіційно відмовилися пошукові системи та популярні браузери. Все це дозволило створювати цікаві сайти з інтерактивними елементами. Обробка даних тепер велася за схемою генерації сторінок на запит – зв'язки модуля редагування, бази даних та модуля представлення.

У 2006-2010 зароджуються та набирають популярність WYSIWYG-редактори та динамічний контент, у тому числі, користувальницький (блоги). Сайти стали зручними в управлінні. Численні спільноти, форуми, соцмережі, бази знань, спільна робота над сайтами, зручні адмінки в CMS – загалом сайтобудування оформилося у тому вигляді, в якому воно існує в наш час.

Еволюція CMS – від витоків до сучасних трендів розвитку

Огляд актуальних напрямків

На сьогоднішній день існує велика кількість CMS, якими активно користуються. І універсальних та профільних – як правило, для створення магазинів. І платних та безкоштовних. Їхня популярність визначається базовою функціональністю, зручністю, а також кількістю готових шаблонів та існуючих розширень. Чим найпоширеніша система, тим більше розробників залучено у її розвиток.

WordPress, розвиток якого розпочався у 2001 році, є найпопулярнішою CMS у світі, де працюють близько третини всіх сайтів інтернету. Найчастіше її обирають новачки для створення першого сайту, розуміння, що надалі зможуть розвивати його, масштабувати та робити інші цікаві проекти, не перевчаючись на роботу в інших системах. Багато хостингів пропонують Вордпрес як система за замовчуванням – автоматична установка, оптимальні налаштування сервера, збалансована первинна добірка плагінів і пакет цікавих шаблонів з коробки. Легкий старт для всіх.

Читайте також: Найкращі хостинг-провайдери для WordPress-сайтів

Багато CMS пишуться на PHP, HTML та CSS. Бажано орієнтуватися в цих мовах, але спочатку роботи цілком можна обійтися і без цього. Шаблони самі по собі мають налаштування зовнішнього вигляду, плагіни візуальних редакторів дозволяють деталізовано і без кодингу налаштувати дизайн сайту, а модулі – додати різноманітну функціональність, що не входить до комплекту поставки: збір аналітики, SEO-оптимізація, конструктори форм, продаж товарів та послуг онлайн, синхронізація з CRM, онлайн-консультантами, соціальними мережами тощо. Варіантів тисячі.

Сайти, створювані в CMS, виходять динамічними, їх легко масштабувати та керувати контентом сотень та тисяч сторінок. При оновленні движка варто звертати увагу на сумісність нової версії з плагінами, інакше можна зламати сайт або отримати помилки.

Основна різниця між платними та безкоштовними системами полягає у наявності у перших офіційної технічної підтримки. Як правило, вони мають кілька редакцій з різною вартістю та можливостями. Підтримка зазвичай триває рік, після чого оновлення на наступну версію знову вимагатиме оплати. Також варто враховувати момент із розширеннями: для безкоштовних систем їх пишуть усі, хто хоче, а у платних цим займається компанія-розробник централізовано. У середньому, платні CMS безпечніше безкоштовних, але для точності затвердження необхідно порівнювати конкретні двигуни.

Еволюція CMS – від витоків до сучасних трендів розвитку

Серед безкоштовних найбільш популярними є WordPress, Joomla та Drupal. За складністю вивчення вони йдуть у такому порядку. Серед платних можна виділити 1C-Бітрікс, UMI.CMS та Netcat. Найбільш дорогими в розробці та обслуговуванні є самописні двигуни. Вони виправдовують себе лише за наявності гарного бюджету та нестандартного завдання (припустимо, SaaS-сервіс, майданчик великої торгової мережі або соцмережа). В інших випадках зручніше і вигідніше використовувати коробкові рішення.

Огляд перспективних напрямів

В принципі, асортиментом програмних засобів можна створити будь-який сайт або сервіс. Питання подальшої еволюції полягає в іншому. За часів глобальної цифровізації бізнесу компанії прагнуть охопити якомога більшу аудиторію на різних рівнях взаємодії, а також скоротити витрати на інтеграцію. Мобільні програми, соцмережі, розумні девайси, сайти – все це канали збуту товарів та послуг на різних платформах.

Headless CMS

Звичайний підхід у тому, що кожної платформи готується контент, адаптується під технічні умови систем, вибудовується інтерфейс. Підтримка та розробка при цьому виливаються у значні вкладення ресурсів.

Headless CMS – нове покоління движків, при використанні якого контент можна зберігати та редагувати окремо, без прив'язки до платформ, де його будуть використовувати – смартфони, браузери, розумні годинники тощо. Приклади такого роду систем – Strapi, Netfly, Ghost, Keystone 5. У звичайних CMS фронтенд та бекенд об'єднані в єдину систему, тому контент, який вони містять, пов'язаний з конкретною архітектурою та шаблонами клієнтського серверного додатка.

Суть Headless CMS у цьому, що контентне «тіло» можна адаптувати під різні програмні «голови». Ви використовуєте один бекенд для роботи з мобільним додатком, сайтом та іншими каналами та пристроями, незалежно від їх інтерфейсів. Вміст зберігається в базах даних, обмін якими відбувається, як правило, у форматі JSON через зовнішній API (GraphQL або RESTful). Інтерфейс (фронтенд) потрібно розробляти окремо, але це коштує дешевше, ніж з нуля працювати над платформою. Переваги підходу: зниження витрат, готовність до швидкої адаптації даних, прискорення впровадження.

Еволюція CMS – від витоків до сучасних трендів розвитку

Cloud

Ця технологія представлена форматом PaaS (платформа як послуга). Суть її полягає в хмарному середовищі розробки, що включає мережеве обладнання, сховище, сервери, засоби розробки, служби управління базами даних, бізнес-аналітику та інше. Все розраховане на підтримку цілісного циклу роботи з програмами: розробка, тестування, розгортання, оновлення та управління. Приклад такої системи – середовище Microsoft Azure.

Технологія дозволяє скоротити час на програмування, спростити роботу з кроссплатформенными додатками, заощадити ресурси, додати нові засоби розробки без необхідності розширення штату співробітників, ефективно управляти циклом життя додатків та підтримувати роботу команд розробників з різним географічним розташуванням. Для великих компаній та великої кількості проектів такого роду рішення дуже вигідні.

Штучний інтелект

ІІ перестав бути фантастикою, став повсякденною технологією, яку можна використовувати у медицині, SEO, веб-дизайні, маркетингу, транспорті, промисловості та інших галузях. Наприклад, деякі конструктори сайтів використовують ІІ для верстки макетів, спираючись на аналіз вступних даних. У кожного в телефоні є розумний голосовий помічник – також різновид застосування цієї технології.

Еволюція CMS – від витоків до сучасних трендів розвитку

Припустимо, у сфері SEO ІІ, використовуючи алгоритми RankBrain від Google вміє фільтрувати спамні та шахрайські сайти, поступово удосконалюючись у цьому напрямку. В результаті ми отримуємо більш релевантний результат пошуку. У маркетингу технологія здатна аналізувати користувальницькі інтереси на основі поведінки та запитів, що вводяться. Розробники на основі отриманих даних можуть оптимізувати проекти підвищення конверсії.

Привабливість ІІ полягає в тому, що алгоритми машинного навчання здатні швидко аналізувати величезні обсяги інформації, практично безпомилково знаходити проблеми та пропонувати ефективні рішення для багатьох сфер. Це заощаджує кошти, час, підвищує рівень комфорту для споживачів послуг, прискорює процеси оптимізації та знижує збитки за рахунок відсіювання неефективних рішень.

Висновок

Інструменти для створення сайтів практично досягли піку свого розвитку приблизно за 25 років. Нині еволюція плавно перетворюється на інше русло – оптимізацію мультиплатформенной розробки, зниження витрат за впровадження технологій і підвищення їх ефективності. У цікавий час ми живемо.

nBook
Додати коментар