Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

При виході в інтернет комп'ютеру надається унікальний ідентифікаційний номер, за яким можна визначити його місцезнаходження, дізнатися про іншу інформацію. У цій статті йтиметься про особливості адресації в інтернеті.

Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

Визначення адресації в Інтернеті

Це назва пристрою, який йому присвоюється в інтернеті, тобто його IP-адреса, що складається з певного набору символів цифр.

Адресація може бути цифровою, символьною, а також унікальною із заданим номером.

Адресація потрібна з метою дотримання безпеки користування ресурсами інтернету, для зниження шахрайських дій з боку користувачів, а також для пошуку системою потрібних файлів. Далі буде докладніше розказано про типи адресації.

Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

Основні види адресації

Підтипів адресації досить багато. Однак є дві головні групи, про які йтиметься далі.

Повна

Це абсолютна адресація в Інтернеті, що відображає повний шлях до вихідного файлу, і не залежить від діючого IP.

У свою чергу даний тип адресації складається з наступних компонентів:

 • ідентифікатор протоколу, яким відбувається звернення до імені файла;
 • точну назву сервера з розташуванням файлу;
 • розташування файлу та його назву (як він має називатися).

Усі пакети з інформацією можна розміщувати за IP-адресами, а маршрутизатори надсилають цей пакет за потрібним напрямом. Тому в назві файлу, що відправляється, прописаний як адреса відправника, так і одержувача відомостей.

Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

В інтернеті прийнято такі системи адресації:

 • IP-адреса;
 • MAC-адреса;
 • адреса домену;
 • URL.

Для повного розуміння теми слід розглянути визначення кожного пункту:

 • IP-адреса – це індивідуальний номер кожного пристрою в інтернеті.
 • MAC-адреса. Це номер, який надається мережному інтерфейсу персонального комп'ютера. ПК може мати велику кількість таких інтерфейсів, і кожен з них ідентифікуватиметься власним номером.
 • Доменна система. Домен – це ім'я, призначене для перекладу, розміщення інших імен, призначених для комп'ютера, в IP.
 • URL – унікальне ім'я комп'ютерних сайтів та інших елементів у глобальній мережі.

Відносна адресація

Це процедура пошуку елемента за його поточним розташуванням. Протокол, яким відбувається пошук файлу, надалі буде збережено. Причому файл звернення має розташовуватися цьому ж сервері.

У свою чергу, даний тип поділяється на класову та безкласову адресацію:

 • Класова. Являє собою один із способів раціонального застосування ресурсів, одержуваних від IP-адрес і не передбачає спільного застосування декількох масок підмереж. Маска має бути фіксованою.
 • Безкласова. Це також спосіб прояву IP-адресації, завдання якого полягає у раціональному поділі простору адреси.

Основою сучасних мереж є значення масок підмережі. Деякі мають однаковий принцип роботи.

До складу IP-адреси входить мережна частина та характеристики вузла, а маска підмережі призначена для визначення місцезнаходження кожної з цих частин.

Комп'ютер або інший пристрій, що виходить в інтернет, крім IP-адреси, присвоюється маска підмережі, а сам ПК називається в глобальній мережі як вузол.

Маска має розрядність 32 біта і розмежовує частини IP-адреси між мережею і вузлом, тобто пристроєм, що розглядається.

Маска підмережі та IP порівнюються між собою по кожному біту у напрямку зліва направо. У свою чергу, маска складається з одиниць, що визначають мережеву частину та нулів, які здійснюють пошук пристрою.

Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

Комп'ютер, з якого надсилається розміщений пакет інформації, здійснює порівняння власного IP з ідентифікаційним номером маски. Доставка пакета здійснюється, коли біти мережної частини IP-адреси збігаються з номером вузла. Якщо цього не відбувається, пристрій доставляє пакет маршрутизатору, щоб передати його в іншу мережу.

Головні типи адрес для надсилання конкретного пакету інформації

Таких типів кілька, і кожен із них задає власний номер для вузла. Розглянемо кожен клас IP-адреси докладно.

Клієнтські

Тарифний план на надання інтернету, укладений з тим чи іншим провайдером, може бути як загальнодоступним, так і приватним. Ці визначення характеризують порядок мережного розташування. При цьому приватний номер застосовується в мережі, а загальнодоступний за її межами.

Клієнтські адреси за визначенням мають бути загальнодоступними. Про це прописано у договорі провайдера на надання послуг.

Приватні

Всі пристрої, які, наприклад, синхронізуються з точним доступом Wi-Fi, мають приватний IP. Тут йдеться про безліч приладів: ноутбуки, смартфони, планшети, телевізори, модеми, принтери.

Роутер здійснює ідентифікацію всіх пристроїв, підключених до нього, а деякі прилади визначають один одного. Завдяки цьому кожен пристрій на головному комп'ютері можна розмежувати та назвати.

Загальнодоступні

Це головна адреса мережі. Він поєднує ідентифікаційні номери всіх пристроїв, що знаходяться в одній мережі. Загальнодоступна адреса надсилається безпосередньо провайдеру інтернету, з яким у користувача укладено договір на надання послуг. Загальнодоступні адреси, у свою чергу, поділяються на динамічні та статичні.

Динамічні

Це номери, які автоматично змінюються із помітною регулярністю провайдером інтернету. Справа в тому, що провайдери самостійно надають кожному клієнту власну індивідуальну адресу, яка згодом змінюється адресою, отриманою від клієнта, який відмовився від надання послуг та розірвав договір.

Це було придумано з метою економії грошей провайдера, якому також не доведеться замінювати динамічну адресу, коли клієнт переїде на інше місце проживання.

Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

Статичні

Даний тип IP ніколи не змінюється, на відміну від розглянутого вище. Статична адреса призначається мережею і залишається незмінною протягом усього періоду використання цього пристрою.

Статичні адреси, зокрема, актуальні для людей та організацій, які хочуть мати власний сервер, а звичайний користувач може обійтися без них.

Для веб-сайтів в Інтернеті також є власне розмежування IP. Про це буде розказано далі.

Типи адрес веб-сайтів

Люди, які планують створити власний сайт в інтернеті, мають знати, що вони мають дві групи адресації. Для розкриття цієї теми необхідно вивчити кожен тип окремо.

Загальні

Це сайти, які працюють на основі хостингових планів, які надає той чи інший провайдер. Загальні адреси характерні для сайтів з обмеженою кількістю сторінок та переходів, які зараз актуальні лише для фізичних осіб та представників малого бізнесу.

Виділені

Тарифний план веб-хостингу також передбачає покупку виділеної IP-адреси. Він актуальний у випадках, коли користувач інтернету має потребу в розробці власного FTP-сервера.

Багато компаній купують такий тип адресації для того, щоб була можливість використовувати анонімний FTP-доступ. Крім цього, за допомогою виділених адрес можна переходити на різні інтернет -ресурси із застосуванням тільки одного IP і без використання домену. Таким чином, реєструвати доменний номер можна лише після тестування IP.

Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

Як дізнатися IP адресу пристрою

Ідентифікаційний номер можна дізнатися на кожному використовуваному пристрої. Проте методи будуть різні.

На комп'ютері процес визначення IP виконується за алгоритмом:

 • запустити “Командний рядок”, прописавши пошуку “Пуску” фразу “CMD”;
 • ввести з клавіатури фразу “ipconfig”;
 • перевірити результат (відобразиться інформація про IP комп'ютера).

Відкрити командний рядок на операційній системі Windows також можна через вікно Виконати.

На ПК, що працює на операційній системі MAC, отримати подібні відомості можна так:

 • зайти до налаштувань;
 • перейти до розділу, що відповідає за роботу мережі;
 • перевірити результат — зазвичай, інформація про IP відображається внизу списку параметрів.

На пристроях Apple iPhone потрібно зробити наступні кроки:

 • зайти до параметрів телефону;
 • перейти на розділ Wi-Fi;
 • увійти у властивості потрібної мережі та переглянути інформацію.

На Андроїд подивитися подібну інформацію не можна.

Адреси, які не маршрутизуються в Інтернеті

Є адреси, які не потрапляють до глобальної мережі. Це приватна внутрішня адресація. Ці адреси можуть функціонувати виключно в межах локальної мережі, і на них неможливо надіслати трафік ззовні.

Подібна адресація зарезервована та застосовується у закритих мережах. При цьому провайдер не може здійснювати контроль за цими адресами.

Користувач, який має приватний IP, не зможе отримати прямий доступ до інтернету.

Адресація в Інтернеті: які способи використовуються

Таким чином, у цій статті були розглянуті основні типи адресації в Інтернеті, їх особливості та призначення. Ця інформація може бути корисною для людей, які планують відкрити власний сервер, а також для користувачів. Також були представлені методи перегляду IP на різних пристроях. Тепер читач зможе вибрати типи адресації в Інтернеті.

nBook
Додати коментар