Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Дисплей будь-якого сучасного монітора або плоского телевізора складається з безлічі пікселів мініатюрного розміру. Саме ці елементи є основою побудови кольорового зображення. І чим їх більше, тим чіткішою виходить картинка, шрифти, значки та їх деталізація. Тут важливим параметром виступає роздільна здатність екрану і потрібно правильно підібрати кастомні параметри, щоб очі сильно не втомлювалися при довгій роботі за комп'ютером. Від цього залежить зручність використання різних програм.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Що таке дозвіл екрана на ноутбуці чи ПК

Якщо монітор великий, а роздільна здатність маленька, то значки виявляться розтягнутими, а також розмитими. За дуже великих показників навіть користувач із нормальним зором відчує дискомфорт. Отже, грамотно виконані налаштування насамперед сприяють збереженню зору.

Але як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10, якщо вона здається не оптимальною? Оскільки в даний час у ході лише десята версія операційної системи, то подальший розбір питання спиратиметься лише на неї. Нещодавно вийшла ОС Windows 11, проте не у всіх вона є, до того ж вона ще не пройшла належну перевірку.

Під визначенням “роздільна здатність екрана” позначається чисельність пікселів на дисплеї, де формується графічна інформація.

Перша цифра вказує кількість елементів по ширині, а друга — висоті. Наприклад, це 1920х1080 (Full HD) або 1440х900.

Щоб зображення на екрані було не надто дрібним або великим, необхідно налаштовувати оптимальні показники роздільної здатності. Виробники вказують рекомендовані значення інструкції.

Зміна роздільної здатності екрана системними налаштуваннями Windows 10

Останні версії операційних систем здатні підтримувати будь-яку роздільну здатність і навіть 8K. Це ж застосовно і по відношенню до дискретних відеокарт.

Зазвичай система пропонує максимально допустимі значення згідно з можливостями монітора (тобто за замовчуванням). У Windows 10 інтерфейс налаштувань (включаючи меню “Пуск”) відрізняється від представлення “сімки”.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Штатний алгоритм, як налаштувати (розширити) роздільну здатність екрана на Windows 10:

 1. Для початку викликаються «Параметри» шляхом натискання клавіш Win + I.
 2. Знайти рядок “Система”.
 3. У лівій стороні меню знайти і натиснути на “Дисплей”, після чого справа потрібна рядок Роздільна здатність екрана.
 4. Тут розкриється список, що випадає, де вибрати необхідні показники.

Після вибору нових параметрів формат картинки зміниться на 15 секунд з метою оцінки поточної роздільної здатності або, щоб відновити попередні налаштування.

Однак такий спосіб працює лише після встановлення сумісного драйвера відеокарти.

Зміна параметрів екрана монітора через панель керування

Можна також змінювати роздільну здатність дисплея за допомогою стандартної панелі керування. Такий спосіб успішно застосовувався на старих ОС – “сімці”, “вісімці”, а також Windows XP. Для «десятки» це теж непоганий варіант, проте потрібна редакція LTSC, оскільки після останнього оновлення такої можливості немає.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Проста інструкція, як змінювати розширення екрана (збільшити або зменшити):

 • Зайти в “Панель управління” (за будь-яким способом).
 • Редагувати режим відображення на великі або дрібні значки. Знайти та клікнути по «Екран».
 • З лівого боку знайти рядок «Налаштування роздільної здатності екрана».
 • Справа з'явиться вікно з параметрами. За наявності кількох моніторів по черзі вибрати кожен з них, а потім потрібний дозвіл.
 • На завершення натисніть кнопку OK.

Якщо змінити роздільну здатність, дисплей гасне на кілька секунд. Що це може означати? Таким чином, змінюється режим роботи монітора і лякатися цього не варто, як і робити примусове перезавантаження ПК.

Налаштування роздільної здатності екрана утилітами відеокарт

Купуючи будь-яку відеокарту, необхідно обов'язково поставити відповідний драйвер, який випускає кожен виробник. Він може йти у комплекті (зазвичай на диску).

Драйвер також можна знайти, завітавши на офіційний сайт розробника. Рекомендується регулярно перевіряти оновлення, щоб графічний прискорювач міг проявити себе на повну силу.

При цьому абсолютно у всіх виробників драйверів міститься спеціальна утиліта, за допомогою якої можна виконати налаштування відеокарти.

Після встановлення програмного забезпечення (ПЗ) в панель керування інтегрується відповідний пункт. Він також присутній у контекстному меню натискання правої кнопки миші (ПКМ).

Алгоритм дій залежить від конкретного виробника графічного прискорювача Nvidia, Intel, AMD.

Як дізнатися модель своєї відеокарти

У власників ноутбуків проблем не виникає, оскільки практично кожна модель на корпусі має відповідну наклейку, що вказує на виробника і маркування плати. У випадку з комп'ютером доводиться все робити вручну, особливо коли він був придбаний давно і не в магазині, а з рук.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Дізнатися потрібну інформацію можна, скориставшись диспетчером пристроїв, що відкривається різними шляхами:

 • Панель управління, потім «Система та безпека», далі «Система» і ліворуч шуканий рядок – «Диспетчер пристроїв». Це, якщо увімкнено режим відображення — категорія, зі значками трохи коротше: «Система» та «Диспетчер пристроїв».
 • Комбінація кнопок клавіатури Windows-R та ввести командний запит “mmc devmgmt.msc”.
 • Відкрити меню “Пуск”, де набрати “Диспетчер пристроїв”.

Після виклику диспетчера розкрити розділ «Відеоадаптери», де буде видно модель графічного пристрою. Такий підхід працює із встановленим драйвером відеокарти.

Також цю інформацію можна отримати з утиліти «Засіб діагностики DirectX», яка вбудована в операційну систему (ще з перших версій Windows).

Якщо драйвери не встановлені, інформація в обох випадках не відображатиметься.

Для запуску потрібна знайома комбінація Win-R, а потім у полі ввести команду dxdiag і натиснути Enter на клавіатурі. У вікні потрібна вкладка «Екран». Тут крім назви відеокарти є й інші дані.

Налаштування від Nvidia

Ця утиліта ставиться разом із драйвером і додає відповідний пункт у панелі керування. Втім, це стосується всіх інших виробників відеокарт. Проте запустити утиліту можна не тільки з панелі керування, простіше піти іншим шляхом:

 1. Клік правою кнопкою миші (ПКМ) у будь-якій області робочого столу, де також з'явиться пункт, що шукається. Іноді може бути інша назва – Control Center Nvidia.
 2. Ліворуч потрібне посилання «Зміна дозволу» (Resolution).
 3. У вікні вибирають потрібні показники екрану, а потім натискають «Застосувати».

При необхідності тут можна вибрати частоту оновлення. Головне – вибрати показник, який підтримується моделлю монітора.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

AMD Catalyst Control Center

Як і у випадку з Nvidia, утиліта від АМД також вбудовується в систему разом із встановленням відеодрайвера.

Кроки, як змінити дозвіл на ОС Віндовс 10 виглядають ідентично:

 • Клацніть ПКМ по робочому столу (у будь-якому місці) та вибір «AMD Catalyst Control Center».
 • Знайти рядок «Управління робочим столом».
 • Далі зайти на “Властивості робочого столу”.
 • Тепер потрібна зона області робочого столу, де вибрати потрібну роздільну здатність. За необхідності додатково вказати якість передачі кольору. Трохи вище відображаються налаштування робочого стола у поточному режимі.
 • На завершення залишається натиснути “Застосувати”.

Єдині відмінності криються лише в назві пунктів утиліт при такому алгоритмі процесів.

Скинути роздільну здатність екрана через БІОС не вдасться, оскільки налаштування зберігаються у файлах конфігурації операційної системи.

Налаштування HD-графіки від Intel

Компанія Intel успішно займається реалізацією розробок щодо впровадження додаткових графічних GPU у центральні процесори. Виходячи з покоління CPU, є 2 утиліти. Одна з них запускається так:

 • Клік ПКМ у будь-якій області робочого столу, потім вибрати пункт “Параметри графіки Intel”.
 • У меню потрібен пункт «Дисплей».
 • Зі списку розділу «Роздільна здатність» вибрати відповідні показники. Також можна налаштувати інші характеристики.

Інша утиліта називається Intel Command Center і передбачена тільки для процесорів 5-го та старшого покоління.

Command Center від Intel викликається також за натисканням ПКМ на робочому столі або з меню “Пуск”. Далі перейдіть до розділу “Дисплей” і “Дозвол”, після чого вибрати потрібне значення.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Вирішення проблем, коли відсутнє потрібне розширення в Windows 10

У деяких випадках не тільки можуть збитися налаштування, але і немає відповідного варіанта у списку пропонованих значень. Наприклад, монітор здатний видавати формат Full HD, проте максимальні показники не перевищують 1366х768 «точок». А це не завжди підходитиме для конкретного користувача.

Щоб вирішити проблему, потрібно спочатку зрозуміти, чим саме вона викликана.

Як правило, це програмний збій. Але є й інша причина, на що легко не звернути увагу. Такий нюанс неминуче з'являється зі старими та «пузатими» моніторами (з ЕПТ), які не здатні підтримувати обмін даними із сучасними графічними процесорами.

Навіть якщо сама плата може видавати дозвіл Full HD, нерідко все обмежується можливостями самого дисплея.

Інша причина – відсутність драйвера відеокарти у системі або його неактуальна версія. Проблема вирішується найпростішим оновленням. Для цього потрібно відвідати сайт виробника щодо наявності останньої версії.

Якщо довелося заново встановити драйвер, після завершення процедури перезавантажити комп'ютер, інакше налаштування не будуть клікабельними (активними).

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Зміна роздільної здатності за допомогою настройок графічного адаптера

У налаштуваннях утиліт GPU є можливість вручну виставити будь-яку роздільну здатність, причому навіть якщо вона не підтримується монітором.

Однак, якщо показники перевищують можливості дисплея, з'явиться помилка і настройки можуть змінюватися до заводських значень, а саме зображення зменшиться.

Інструкція, як змінити або виправити розширення виглядає так:

 • Насамперед дізнатися максимальні показники дозволу, які підтримує монітор. Допоможе технічний документ чи сайт виробника.
 • Запустити утиліту, де потрібна вкладка “Змінити дозвіл”, а потім натиснути “Налаштування”.
 • Вибрати «Створити роздільну здатність» та вказати потрібні параметри, а також частоту оновлення та підтвердити кнопкою «Ок».
 • Потім зі списку знайти дозвіл користувача, повторно підтвердити натисканням «ОК».

З Intel і AMD процес, що змінюється, виконується схожим чином.

Як змінити або повернути показники дозволу налаштування властивостей відеоадаптера для дисплея

До цієї методики рекомендується звертатися в останню чергу. Але в деяких випадках це залишається єдиним способом поставити потрібний дозвіл. Особливо це стосується відеокарт, які не підтримуються Windows 10.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Власний дозвіл ставиться так:

 • Перше, що потрібно, звернеться до параметрів через комбінацію Win + I.
 • Знайти вкладку «Система» (ліворуч).
 • Також ліворуч вибрати пункт “Дисплей”, а праворуч – “Додаткові параметри дисплея”.
 • Тепер “Властивості відеоадаптера”.
 • На наступному кроці знайти кнопку “Список всіх режимів”.
 • Вибрати потрібні параметри, а потім підтвердити натисканням «ОК».

Але тут є певні обмеження відсутня можливість зміни частоти оновлення дисплея.

Через що відсутня можливість зміни дозволу та що з цим робити

У більшості випадків змінити налаштування екрана або додати нові неможливо з різних причин:

 • Немає потрібного відеодрайвера, хоча в повідомленні вказано, що всі драйвери на своєму місці.
 • Іноді трапляється через збій у роботі самого пристрою.
 • Використовуються адаптери низької якості або пошкодження кабелів, штекерів та інших елементів з'єднання.

У цьому випадку роздільна здатність самостійно повернеться до стандартних параметрів. Проблеми вирішуються у різний спосіб. Насамперед, бажано встановлювати в системі рекомендовані відеодрайвери.

Для ПК необхідно зайти на веб-сайт виробника відеокарти, а у випадку з ноутбуком буде потрібно інтернет-ресурс його виробника. І там уже знайти оновлення відповідно до своєї версії плати.

Як змінити роздільну здатність екрана на Віндовс 10

Коли не вдається встановити драйвер, слід видалити його, а потім повторно провести інсталяцію. Як правило, це допомагає вирішити проблему. Іноді виною може бути несправний адаптер або пошкодження кабелю. Тоді залишається вибрати інші засоби підключення або замінити несправні елементи.

Ще одна слушна порада – просто виконати перезавантаження комп'ютера (ноутбука). Якщо проблему не вирішено, вимкнути функцію швидкого запуску Windows 10.

Зрештою, завдання, як змінити розміри екрана на комп'ютері з ОС Windows 10, бажано вирішувати через утиліти від виробників відеокарт, які впроваджуються разом із установкою драйверів. Це надійний спосіб, але він працює лише з сучасними платами та моніторами. Інакше покращити налаштування доведеться вручну.

nBook
Додати коментар