Що вибрати при установці Windows 10 – GPT або MBR

Прогрес невблаганно рухається вперед семимильними кроками і зупинятися не має наміру. Якщо кілька десятиліть тому обсяг електронної інформації обчислювався переважно мегабайтами, які за короткий час замінили гігабайти. У наші роки таке літочислення вже давно неактуальне і тепер орієнтир іде на терабайти. Інформаційні «габарити» жорстких дисків комп'ютерів досягають щонайменше 2 Тбайт, причому виникає потреба у створенні більшої кількості розділів.

Що вибрати при установці Windows 10 - GPT або MBR

У чому особливості стандартів жорстких дисків MBR та GPT

При покупці нового носія інформації часто виникає питання, що вибрати – GPT або MBR при установці Windows 10? Щоб відповісти, слід розібратися, що конкретно позначають ці абревіатури.

Обидва терміни є стилями розмітки чи таблицями розділів диска. Тобто вони позначають одну суть, а саме, припускають спосіб зберігання цифрової інформації по розділах дискового простору. Також вони містять різні дані:

 • де початок та кінець розділів;
 • належність до секторів;
 • атрибутика (логічний, основний тощо);
 • який розділ завантажувальний.

Стандарт MBR є старим, тоді як GPT – це сучасний стиль. Незважаючи на загальне призначення, кожен з таких форматів має суто свої особливості.

Обмеження MBR

“MBR” або Master Boot Record позначається як основний завантажувальний запис. Спочатку специфікація була розроблена в 1983 для першого масового персонального комп'ютера IBM PC на базі MS-DOS 2.0.

Сама назва виходить із створення завантажувального сектора, що розташовується на початку розділу, оскільки саме до нього звертається операційна система до свого завантаження.

Цей сектор включає завантажувач встановленої ОС Windows, а також дані щодо розбивки диска на розділи. Вбудований засіб Boot loader має невеликі розміри і тут задані початкові відомості завантаження операційної системи. Згодом до процесу підключається потужніша версія програмного забезпечення. По суті це перші інформаційні біти, які потрібні завантажувачу ОС.

Що вибрати при установці Windows 10 - GPT або MBR

При цьому MBR для Windows 10 має мінуси. Головним недоліком є обмеження розміру логічних дисків – не більше 2000 Гб.

Крім цього, кількість створюваних розділів обмежена до 4, не більше. В іншому випадку доведеться робити один основний розділ розширеним і вже в ньому кілька логічних томів. У рамках сучасності це виглядає надмірно та підійде не всім користувачам.

Сильні сторони GPT

Як було зазначено, GUID Partition Table це новий стандарт, який позначається як таблиця розділів GUID.

За його розробку відповідальна компанія Intel, що спеціалізується з виробництва процесорів. При цьому особливість такого формату в тому, що зміст та таблиці розділів дублюються.

У сучасного стандарту відсутні будь-які обмеження. Єдині заходи продиктовані операційною системою, забезпечують її захист.

Серед вагомих переваг ДПТ можна виділити ці плюси:

 • Підтримка більшого обсягу на відміну MBR.
 • Один жорсткий диск може включати до 128 розділів.
 • Завантаження операційних систем («сімка» і новіше) проходить помітно швидше.
 • Оскільки основний завантажувальний запис дублюється, то є можливість для відновлення при пошкодженні. Також ці дані не можна переписати або ввести шкідливий код.

Щоб система працювала, не потрібне створення розширеного розділу.

Що вибрати при установці Windows 10 - GPT або MBR

Сумісність GPT та MBR

На дисках з технологією ДПТ залишено сектор з адресою LBA 0 для забезпечення сумісності зі старим програмним забезпеченням та захисту від пошкоджень структури.

По суті це все той же MBR-сектор. При підключенні диска до іншого комп'ютера зі застарілою операційною системою буде видно лише один розділ, навіть якщо їх насправді кілька. Такий захід дозволяє зберегти дані внаслідок незапланованого видалення.

Завантаження ОС на GPT-дисках можливе лише в тому випадку, якщо материнські плати мають прошивку UEFI, а процесор має бути лише 64-бітним.

Зокрема це всі версії операційних систем, починаючи з «сімки» та новішої – «вісімка», «десятка», Vista. Також підтримується Linux та MacOS.

Принаймні всі вони можуть використовувати GPT-диски з метою читання та запису даних, але завантаження без UEFI неможливе.

Відмінні риси ДПТ та МБР

Для зручності сприйняття порівняльний аналіз MBR або GPT для OS Windows 10 наведено у таблиці нижче.

Параметр MBR GPT
Чисельність розділів Не можна створити більше 4 томів. Таблиці розділів відведено лише 64 байти — по 16 на кожен. Для більшої кількості потрібно перетворити основний розділ на extended partition і тільки після цього можна створювати логічні томи. Максимальна їх кількість – 128. Обмеження може висувати лише операційна система. Для Windows це не більше 128 розділів. “Габарити” таблиці більше – 16384 bite. Тобто по 128 байт на кожен із томів.
Межі розмірів розділів Максимальне значення, яке підтримується – це 2000 Гб, ні байтом більше. За наявності надлишкового цифрового простору, використовувати його не вдасться. Тут уже межа набагато вища – аж до 9,4 зеттабайт. Але з практичної точки зору все обмежується встановленою операційною системою.
Надмірність інформації Дані для завантаження ОС (включно з розділом) зберігаються в одній локації – початок тома. При пошкодженні даних завантажувач буде зіпсований і система не завантажиться. За цим показником цей формат також перевершує «опонента», причому помітно у більшу сторону. Тут відомості завантаження розміщуються на диску у різних місцях, що дозволяє відновити їх за потреби. При цьому функціонує циклічний надлишковий код для перевірки цілісності даних.

Як дізнатися, що на диску – MBR або GPT

Щоб подивитися, якого типу відноситься диск, слід скористатися комбінацією клавіш Win + R (або Пуск-Виконати), після чого в поле ввести команду diskmgmt.msc.

Запуститься програмне забезпечення керування дисками. Інтерфейс має дві області, з яких потрібна нижня. У лівій частині нижньої зони натиснути ПКМ по потрібному диску, вибрати “Властивості” і перейти на вкладку “Тома”. Шукану інформацію слід шукати навпроти рядка «Стиль розділу».

Досвідчені користувачі використовують командний рядок (для його виклику використовується комбінація клавіш Shift+F10):

 • Вводиться команда diskpart, натискається кнопка Enter.
 • Після запуску утиліти потрібно набрати «list disk» і підтвердити клавішею «Enter».

За наявності твердотільного диска ССД у колонці GPT буде позначка як зірочки.

Що вибрати при установці Windows 10 - GPT або MBR

Який «формат» краще для SSD та HDD

За всіх переваг розмітки ГПТ на деяких комп'ютерах важко використовувати сучасну технологію. У той самий час, коли материнська плата має підтримку Legacy BIOS Boot Mode чи UEFI Boot Mode від BIOS варто відмовитися.

Але якщо користувач, як і раніше, має справу з Windows XP, то при всьому бажанні завантажитися з GPT-диска не вийде. В іншому випадку, використовувати захисний MBR.

Як можна помітити, сучасна розмітка дуже виграє у свого опонента в особі MBR.

В іншому, якщо можливість дозволяється, бажано переходити на структуру GPT. В результаті продуктивність роботи на комп'ютері в рази покращає. Програми також швидше запускатимуться. До того ж користувачеві не доведеться стикатися з багатьма проблемами.

Чи можна поставити ОС Windows 10 на диски формату MBR чи GPT

Перш ніж вирішити установку Windows 10 на GPT диск, необхідно розібратися в ряді питань щодо материнської плати. Основна мета — зрозуміти, чи підходить «залізо» до такої процедури, адже старі плати вже не підтримують десятку.

Що в наявності UEFI чи BIOS

Не кожен користувач здатний визначити, який саме тип інтерфейсу у материнської плати. Адже неможливо встановити Windows 10, якщо стиль розділів не є GPT. Складнощі з визначенням не повинні виникати в принципі, оскільки стандартний BIOS легко розпізнається з першого погляду.

Насамперед, колірна гама представлена декількома відтінками:

 • фон зазвичай сірий;
 • зверху чорна смужка із заголовком;
 • шрифт та ще дві смужки синього кольору;
 • активні переходи підсвічуються білим відтінком.

Крім цього, в БІОС мало налаштувань, а також немає способу завантаження.

Інтерфейс UEFI виглядає сучасніше із великою кількістю додаткових опцій. До того ж лише тут є підтримка керування мишкою, що відсутня у звичайному BIOS. Сама якість графіки вища і краща.

Що вибрати при установці Windows 10 - GPT або MBR

Вибір оптимального стандарту для Windows 10

Що стосується комп'ютерів з новими материнськими платами питання установки Windows 10 вирішується лише користь розмітки диска GPT.

В результаті операційна система швидко вантажиться. При необхідності поставити ще одну вісь, слід брати не нижче Windows 7, інакше не уникнути збоїв під час завантаження. Якщо “залізо” старе і є бажання встановити кілька систем молодших за “вісімку”, то вибір теж очевидний – це MBR розмітка.

Підготовчий етап настановного носія

До установки ОС бажано підготувати носій із необхідними настановними файлами. За наявності образу формату ISO та флешки на 8 Гб (або більше) допоможе програма Rufus, яка позбавлена непотрібних налаштувань. Це дозволяє створити завантажувальну флешку, а також уникнути багатьох помилок, коли BIOS та UEFI не розпізнають дані.

Програма Rufus має російськомовний інтерфейс, що є зручним при використанні.

Процедура створення завантажувального носія:

 1. Вибрати флешку, куди буде скопійовано інсталяційні файли ОС.
 2. З випадаючого списку “Схема розділу” вибрати розмітку GPT або MBR для UEFI або BIOS відповідно.
 3. Файлову систему залишити як є FAT32.
 4. Аналогічно вчинити з розміром кластера за замовчуванням.
 5. Поставити галочки “Швидке форматування”, а також “Створити завантажувальний диск”.
 6. Вказати iso-файл та запустити процес кнопкою «Старт».

Підсумком усієї операції стане завантажувальна флешка, яка готова до використання.

Процедура встановлення на диски MBR із класичною версією BIOS

Тут жодних труднощів не має виникнути. Необхідно лише дотримуватися простої інструкції:

 • Для початку вимкнути комп'ютер (ноутбук) та підключити USB-носій.
 • На етапі завантаження викликати БІОС натисканням клавіші Del (для ноута F2).
 • Знайти вкладку Boot і в рядку 1st Boot Device вибрати флеш-накопичувач.
 • Зберегти установки, після чого перезавантажити машину.

Жодних маніпуляцій проводити не потрібно і надалі залишається слідувати підказкам установки Windows. При необхідності форматування диска.

Встановлення ОС на диски MBR із UEFI

В цьому випадку можуть виникнути певні труднощі і тому необхідно налаштувати UEFI. Зокрема перевести режим завантаження з EFI на Legacy:

 • У меню БІОС Boot вказати, що завантаження буде з USB-носія.
 • У UEFI режим завантаження EFI міняти на Legacy чи CSM.

Тепер система почне зчитувати дані з флешки та встановлення запуститься.

Що вибрати при установці Windows 10 - GPT або MBR

Встановлення ОС на диски GPT із UEFI

При всьому бажанні неможливо встановити 32-розрядну Виндовс на цей диск, оскільки стиль розділів GPT підтримує лише 64-бітну систему.

В іншому процедура практично не має сильних відмінностей, якщо порівнювати із традиційним БІОС. Сам процес виглядає так:

 • На етапі завантаження комп'ютера або ноутбука зайти в UEFI – кнопки Del та F2 відповідно.
 • Як режим завантаження вибрати UEFI Mode і увімкнути Secure Boot.
 • Прослідкувати, щоб на першому місці вкладки Boot була флешка з файлами операційної системи.

Диск, на який планується інсталювати Windows 10, повинен мати розмітку GPT.

Надалі процедура відбувається за вже знайомим сценарієм.

Перетворення розмітки MBR на GPT і навпаки

При необхідності доступна можливість змінити GPT розмітку на формат MBR, як і в зворотному порядку.

Зробити це можна штатними засобами операційної системи, але зберегти дані не вдасться. Інше програмне забезпечення дозволяє перетворити розмітку без втрати інформації. У деяких випадках навіть не доведеться встановлювати заново Windows.

Що вибрати при установці Windows 10 - GPT або MBR

Труднощі з установкою ОС на GPT-диск та шляхи вирішення

Головна проблема, чому не вдається інсталювати Windows 10, це повідомлення, що процес не може бути продовжено або розпочато. З таким нюансом часто стикаються власники ноутбуків Lenovo. Як правило, це пов'язано з типовими помилками:

 • Неправильна розрядність системи – для GPT розмітки потрібна лише 64-бітна.
 • Несправність завантажувальної флешки або дані записані неправильно. Проблема вирішується зміною носія чи перезаписом образу.
 • У UEFI не вибрано завантажувальний носій (з припискою UEFI), так само, як і навпаки — у БІОС вказана флешка з UEFI.
 • Інсталяційний носій відрізняється по формату з диском, хоча вони повинні співпадати.

Потрібно спочатку грамотно виконати попередні налаштування, щоб уникнути нюансів. У крайньому випадку, виправити проблему шляхом перетворення на MBR, інакше Windows 10 відмовиться встановлюватися і тоді користувач побачить повідомлення типу «неможливо встановити Віндовс на цей диск, стиль розділів gpt».

Не можна однозначно виділити одну з технологій на перше місце, хоча MBR вважається застарілою, а у GPT перспективні перспективи. І той, і інший стандарт успішно реалізують загальний функціонал – зберігання відомостей завантаження ОС разом із таблицею розділів диска. Будь-якому користувачеві слід вирішити, чого він чекає від носія інформації, чи підходить йому рівень безпеки і надійності, який пропонує розмітка GPT. Чи планується створювати на диску велику кількість розділів та який буде його обсяг.

nBook
Додати коментар