Дефрагментація диска на Windows 10 – докладний посібник

Протягом тривалого періоду експлуатації комп'ютера, ноутбуків HP, Dell, Lenovo, Асус та інших виробників робота програм починає уповільнюватися або вони відкриваються не так швидко як раніше. Причина такої поведінки не лише в засміченості пам'яті — це ще вказує на високий відсоток фрагментації диска. До такої проблеми призводять дуже часті маніпуляції з файлами – видалення та завантаження нової інформації. В результаті дискове місце заповнюється нерівномірно. Щоб вирішити цю проблему, запускається дефрагментація диска на Windows 10.

Дефрагментація диска на Windows 10 - докладний посібник

Що таке дефрагментація

Навряд чи кого зможе порадувати робота за комп'ютером із сильними гальмами. До того ж, високий рівень фрагментації негативно позначається на стані диска, помітно скорочуючи термін служби.

Перш ніж відповісти на запитання, варто прояснити, що є фрагментацією. На новий жорсткий диск цифрова інформація записується певною послідовності байтів (bite). Згодом користувачам доводиться видаляти непотрібні файли та додавати нові. Суть у тому, що в результаті стирання залишаються чисті осередки, які готові для запису нової порції даних.

При додаванні файлів система не вибирає відповідну зону відповідного розміру – повторний запис починається з фрагментів, розташованих ближче до початку диска

Коли копіюється великий файл замість маленьких, відбудеться його розподіл на кілька частин. Власне такий процес і називається фрагментацією.

Але самі дані залишаються цілими. Надалі для відтворення фрагментованого файлу система змушені шукати окремі шматочки на поверхні жорсткого диска, що призводить до уповільнення роботи ПК і негативно позначається на продуктивності.

Для вирішення проблеми проводиться регулярна процедура дефрагментації диска на Виндовс 10. У процесі всі розкидані частини файлів збираються в єдину послідовність на сусідніх секторах. Це дозволяє прискорити роботу та зберегти продуктивність.

Дефрагментація диска на Windows 10 - докладний посібник

При цьому неважко здогадатися, що чим частіше доводиться видаляти та записувати інформацію, тим більше вийде фрагментів. Тобто при частій зміні даних дефрагментацію слід робити хоча б не рідше одного разу на місяць.

Як робиться дефрагментація диска в Windows 10

Як і всі попередні версії сімейства, «десятка» також має вбудований інструмент, щоб зробити збір фрагментованих файлів. Для виклику штатної програми потрібен клік правої кнопки миші (тут і далі ПКМ) на диску та вибрати в контекстному меню пункт Властивості.

З'явиться вікно, де слід перейти на вкладку Сервіс, а потім знайти кнопку Оптимізувати. Після натискання відкриється вікно «Оптимізація диска», де вибрати диск, який передбачається дефрагментувати та клацнути на «Аналізувати».

Тільки перед цим варто звернути увагу на стовпець “Тип носія” – якщо це “Твердотільний накопичувач” або SSD, процес не потрібно виконувати. Приросту продуктивності нічого очікувати і можна скоротити його термін служби.

Коли диск виконується дефрагментація, бажано не використовувати його, щоб процедура не затягувалася.

Дефрагментація диска на Windows 10 - докладний посібник

Коли аналіз завершиться, у колонці «Поточний стан» буде дано оцінку ступеня фрагментованості диска. При значенні 0% у процесі дефрагментації немає необхідності.

При більшому значенні можна врахувати рекомендації програми та перенести операцію на інший термін, якщо ступінь фрагментації є некритичним. Або запустити операцію натисканням кнопки «Оптимізувати».

Багато користувачів цікавить питання, скільки може тривати процедура дефрагментації дисків.

Тривалість процесу залежить від обсягу носія, швидкості роботи, а також наскільки високий відсоток фрагментації даних.

У цьому варіюється кількість проходів — 1-2 чи кілька десятків. При значному розкиді фрагментів доведеться чекати не одну годину, а набагато більше.

Допомога командного рядка

Відома системна утиліта під ім'ям “Командний рядок” використовується для виконання великої кількості різних операцій. Вона не має графічного інтерфейсу, що анітрохи не відштовхує досвідчених користувачів.

Дефрагментація диска на Windows 10 - докладний посібник

За допомогою командного рядка також можна виконати дефрагментацію диска, причому окремих розділів, так і всіх томів. Користувачі-початківці не знаходять у такому інструменті для себе нічого цікавого, але знати про таку можливість корисно кожному, коли не працює традиційний дефраг.

Нескладна інструкція, як зробити дефрагментацію на ОС Віндовс 10:

 1. У полі меню «Пуск» ввести командний рядок або cmd і дочекатися результату пошуку.
 2. Тепер клацнути по рядку ПКМ і вибрати пункт «Запуск від імені адміністратора».
 3. Набрати команду defrag /a c:/, після чого підтвердити вибір натисканням Enter. Буде проведено аналіз диска З (з операційною системою).
 4. При необхідності запустити процес з розширеними параметрами, достатньо набрати ряд індексів. Наприклад, команда defrag/x/uc. В цьому випадку запуститься процес з об'єднанням вільного простору та відображенням ходу виконання процесу (індекси /x та /u).

Деякі програми, починаючи з Windows 7, потрібно обов'язково запускати від імені адміністратора, в XP такої необхідності не було.

Якщо потрібно виконати дефрагментацію на іншому диску, вказати його літеру на латиниці замість C – F, D, I, H і т. д. Розмір шрифту не має значення.

Список команд “defrag”

Для запуску процесу дефрагментації із розширеними можливостями передбачено кілька команд. Щоб переглянути їх, достатньо відкрити командний рядок та набрати defrag. З'явиться список, як на малюнку нижче з невеликими поясненнями.

Дефрагментація диска на Windows 10 - докладний посібник

Коли процедура завершиться, на екрані з'явиться звіт, який містить відомості про розділ – його обсяг, незайнятий простір, розмір фрагментованої зони. Якщо фрагменти більше 64 МБ, вони не входять до статистики.

Процедура дефрагментації спеціальними програмами

Крім штатних утиліт Win 10, дефрагментацію дисків можна виконати стороннім софтом.

Штатні інструменти системи Windows 10 можуть задовольняти запити далеко не кожного користувача. Насамперед, це відсутність привабливого інтерфейсу, що для багатьох має значення. І якщо штатний сервіс «Оптимізація дисків» виглядає непогано, то у командного рядка графічна оболонка зовсім відсутня.

Сторонні програми відповідають багатьом підвищеним вимогам і вони представлений наочний процес дефрагментації.

Більшість із них пропонуються безкоштовно, за інші доведеться віддавати «кровні заощадження». Треті безкоштовні лише умовно – тобто основний функціонал не вимагає вкладень, але за додаткові опції доведеться заплатити з метою підвищення ефективності процедури.

Хоча багато дефрагментаторів диска на Windows 10 на безоплатній основі показують далеко не гірші результати. Серед них можна виділити хороші програми:

 • Defraggler.
 • Auslogics Disk Defrag.
 • Smart Defrag.
 • Puran Defrag.
 • PerfectDisk.
 • Disk SpeedUp.

У більшості присутні російська мова інтерфейсу, а також можливість запуску за розкладом, причому період можна задати щотижня або місяць. Також попередньо виконується аналіз, чи даються рекомендації проводити дефрагментацію чи ситуація не критична.

У Windows 10 процедура дефрагментації трохи змінила назву замість напису «Виконати дефрагментацію» (у ранніх версіях) тепер «Оптимизувати».

Налаштування автоматичної дефрагментації дисків у Windows 10

Якщо користувачам доводиться занадто часто видаляти та копіювати нові файли, процедуру дефрагментації дисків рекомендується проводити на щомісячній основі. У цьому випадку легше встановити запуск програми в автоматичному режимі, а не займатися цим щоразу вручну.

Дефрагментація диска на Windows 10 - докладний посібник

Легка інструкція, як це зробити:

 1. Запустити сервіс «Оптимізація дисків» вже відомим шляхом.
 2. У вікні знайти кнопочку «Змінити параметри», далі натиснути на неї.
 3. Відкриється ще одне маленьке віконце, де потрібно поставити галочку поруч із «Виконувати за розкладом». Далі вибрати диски для дефрагментації та частоту процесу.
 4. Також поставити ще галочку «Повідомляти у разі…».

Такий захід дозволяє не витрачати час, оскільки система бере на себе обслуговування накопичувачів. До того ж за бажанням є можливість зробити налаштування на свій розсуд.

Вимкнення автоматичної процедури

Якщо не потрібно дефрагментувати диски Windows 10 в автоматичному режимі, слід вимкнути цю функцію. Для цього достатньо прибрати галочку на пункті “Виконувати за розкладом” сервісу “Оптимізація дисків”.

Як виконується дефрагментація твердотільного накопичувача SSD: відмінні риси

Дефрагментація жорстких дисків (HDD) докорінно відрізняється від процесу з твердотілими накопичувачами (SSD). Щодо останніх пристроїв вкрай небажано проводити процедуру у стандартному режимі. Проте операційна система Windows 10 передбачена така опція і цих дисків, причому спочатку включена автоматична опція.

Дефрагментація диска на Windows 10 - докладний посібник

Приводів для тривог немає, оскільки розробники ОС обізнані, як потрібно обслуговувати твердотілі диски, інакше такого функціоналу не було б. Замість нормальної дефрагментації безпосередньо для SSD запускається команда Retrim для очищення вільних осередків у пам'яті. А тут використовуються інші алгоритми.

Зрештою, процедура потрібна як твердотільних носіїв, так і дисків HDD.

Штатний дефрагментатор Windows 10 за замовчуванням працює у фоні при простої машини.

Ручна процедура виконується системною утилітою PowerShell, яка придатна і для жорстких накопичувачів. Проте запроваджується вже інша команда. Інструкція для SSD дисків:

 • Зайти в меню «Пуск» та в полі пошуку набрати Windows PowerShell.
 • Запустити утиліту від імені адміністратора.
 • Ввести команду у вікні редактора Optimize-Volume -DriveLetter X-ReTrim (X – це буква диска) і натиснути Enter.
 • Дочекатися завершення процесу.

Деякі користувачі вважають зайву оптимізацію твердотільних дисків і воліють відключати автоматичну опцію відразу після установки Windows 10. Однак більшість експертів з ними не згодні.

Дефрагментація дисків (HDD або SSD) – це необхідна процедура, яка дозволяє накопичувачам не втрачати продуктивності та перебувати у працездатному стані якомога довше. Регулярна автоматична оптимізація дозволяє користувачам не замислюватися над цим клопотом. Така опція включена в Windows 10 за промовчанням, але за бажання її можна вимкнути.

nBook
Додати коментар