Топ-10 процесорів кінця 2022 року: Intel і AMD під ігри, роботу та оновлення AM4

Наприкінці 2022 року Core i9-13900K був одним із головних кандидатів на максимальну ігрову швидкодію, Ryzen 9 7950X — на важкі багатопотокові завдання, а Core i5-13600K — на збалансовану продуктивну збірку. Для власників платформи AM4 особливий інтерес становили Ryzen 7 5800X3D, Ryzen 7 5700X і доступніший Ryzen 5 5600.

Це історичний зріз ринку станом на кінець 2022 року, а не актуальний рейтинг цін і процесорів. Моделі розподілено за сценаріями, адже універсального переможця без урахування відеокарти, програм, платформи та бюджету не існує.

Зміст
  1. Методика рейтингу: зріз ринку наприкінці 2022 року
  2. Які характеристики процесора справді важливі
  3. Архітектура, ядра, потоки та кеш
  4. Чому не можна порівнювати лише частоти й техпроцес
  5. Платформа, графіка й охолодження
  6. Найкращі процесори 2022 року за сценаріями
  7. Intel Core i9-13900K — максимальна ігрова швидкодія
  8. AMD Ryzen 9 7950X — для важких багатопотокових завдань
  9. Intel Core i7-13700K — продуктивний універсальний варіант
  10. Intel Core i5-13600K — збалансована нова збірка
  11. AMD Ryzen 7 5800X3D — ігрове оновлення AM4
  12. AMD Ryzen 7 7700X — восьмиядерна система на AM5
  13. AMD Ryzen 5 7600X — вхід до платформи AM5
  14. Intel Core i5-12400F — бюджетний ігровий ПК із дискретною графікою
  15. AMD Ryzen 7 5700X — доступні вісім ядер для AM4
  16. AMD Ryzen 5 5600 — бюджетне оновлення AM4
  17. Порівняння характеристик і платформ
  18. Нова збірка чи оновлення старого ПК
  19. Якщо вже є сумісна плата AM4
  20. Якщо збирається повністю новий комп’ютер
  21. Як правильно читати результати тестів процесорів
  22. Короткий вибір за потребою

Методика рейтингу: зріз ринку наприкінці 2022 року

До рейтингу включено десять настільних сокетних процесорів, які були важливими для нової збірки або модернізації ПК у грудні 2022 року. Враховано ігрову та багатопотокову продуктивність, конфігурацію ядер, вимоги до охолодження, сумісність із пам’яттю, вартість переходу на іншу платформу та можливості подальшого оновлення.

Ключовими подіями року стали вихід настільних Ryzen 7000 на архітектурі Zen 4, поява Intel Core 13-го покоління та розширення лінійки AM4 процесорами Ryzen 7 5800X3D, Ryzen 7 5700X і Ryzen 5 5600.

Популярні Ryzen 9 5950X, Ryzen 9 5900X, Ryzen 7 5800X і Ryzen 5 5600X не були новинками 2022 року: відповідна серія надійшла у продаж ще в листопаді 2020 року. Core i9-12900K, Core i7-12700K і Core i5-12600K також з’явилися раніше — у першій хвилі Alder Lake 2021 року. Такі CPU могли залишатися вигідними за зниженою ціною, але не визначали фінальний список новинок року.

Apple M1 Pro не включено до рейтингу, оскільки це представлена у 2021 році система-на-чипі для готових комп’ютерів MacBook Pro, а не взаємозамінний настільний CPU для самостійної збірки.

Які характеристики процесора справді важливі

Архітектура, ядра, потоки та кеш

Кількість ядер не дорівнює кількості програм, які комп’ютер здатний запустити одночасно. Результат залежить від архітектури, кількості потоків, планувальника операційної системи та здатності конкретної програми розподіляти роботу між ядрами.

У Core 13-го покоління Intel використовувала гібридну схему: продуктивні P-cores виконували вимогливі та чутливі до затримок завдання, а енергоефективні E-cores допомагали в паралельних і фонових навантаженнях. Наприклад, Core i9-13900K поєднував 8 P-cores і 16 E-cores, тоді як Core i5-13600K — 6 P-cores і 8 E-cores.

Ryzen 7 5800X3D вирізнявся додатковим кешем 3D V-Cache. Він міг істотно допомагати в іграх, чутливих до обсягу та затримок кешу, але не перетворював восьмиядерний процесор на безумовного лідера в рендерингу чи інших добре розпаралелених робочих програмах.

Чому не можна порівнювати лише частоти й техпроцес

Частота показує кількість тактів, але не обсяг роботи, виконаної за один такт. Тому 5 ГГц у різних архітектурах не означають однакової швидкодії. На результат також впливають кеш, контролер пам’яті, затримки, ліміти потужності та оптимізація програм.

Назви технологічних вузлів теж не є універсальною фізичною шкалою. Як пояснює довідка про назви виробничих процесів, номер вузла не описує повністю щільність, енергоспоживання або продуктивність. Саме тому процес Intel цього покоління коректніше називати Intel 7, а не використовувати старе позначення як прямий еквівалент вузлів TSMC.

Платформа, графіка й охолодження

Сокет визначає сумісність із материнською платою. AM4 працював із DDR4, AM5 — із DDR5, а плати LGA1700 залежно від моделі підтримували DDR4 або DDR5. Пам’ять різних типів не взаємозамінна, тому її вибір потрібно узгодити з конкретною платою.

Інтегрована графіка корисна для діагностики та системи без дискретної відеокарти. Моделі Intel із суфіксом F, Ryzen 5 5600, Ryzen 7 5700X і Ryzen 7 5800X3D її не мали. Базові графічні блоки Ryzen 7000 забезпечували виведення зображення, але не замінювали продуктивну відеокарту в сучасних вимогливих іграх.

Заявлена базова потужність або TDP не показує всього теплового навантаження. Під турборежимом фактичне споживання може бути вищим, тому для старших Core i7, Core i9 і Ryzen 9 важливі належний кулер, вентиляція корпуса, можливості плати та блока живлення.

Найкращі процесори 2022 року за сценаріями

  1. Intel Core i9-13900K — максимальна ігрова швидкодія

    Флагман Raptor Lake отримав 24 ядра в конфігурації 8 P-cores і 16 E-cores, 32 потоки та максимальну частоту до 5,8 ГГц. У відповідному історичному наборі ігрових тестів він посідав верхню позицію, однак потребував продуктивного охолодження і був надмірним для більшості звичайних ігрових збірок.

  2. AMD Ryzen 9 7950X — для важких багатопотокових завдань

    Шістнадцять ядер, 32 потоки та частота до 5,7 ГГц робили Ryzen 9 7950X сильним кандидатом для рендерингу, компіляції, монтажу й інших паралельних навантажень. Перехід вимагав плати AM5, пам’яті DDR5 та охолодження, розрахованого на TDP 170 Вт.

  3. Intel Core i7-13700K — продуктивний універсальний варіант

    Поєднання 8 P-cores і 8 E-cores, 24 потоків та частоти до 5,4 ГГц давало значний запас для ігор і робочих програм. Це був варіант для користувачів, яким потрібна висока багатопотокова продуктивність, але Core i9 здавався надто дорогим або вимогливим.

  4. Intel Core i5-13600K — збалансована нова збірка

    Core i5-13600K мав 6 P-cores, 8 E-cores і 20 потоків. Він поєднував сильну ігрову швидкодію з достатньою багатопотоковою продуктивністю, а вибір між платами з DDR4 і DDR5 давав змогу регулювати загальну вартість системи.

  5. AMD Ryzen 7 5800X3D — ігрове оновлення AM4

    Вісім ядер, 16 потоків і 3D V-Cache робили цю модель особливо цікавою для власників сумісної плати AM4. Вона дозволяла суттєво посилити ігровий ПК без купівлі нової плати та DDR5, хоча перед встановленням часто потрібно було оновити BIOS.

  6. AMD Ryzen 7 7700X — восьмиядерна система на AM5

    Ryzen 7 7700X пропонував 8 ядер, 16 потоків і boost до 5,4 ГГц. Він підходив для нової продуктивної системи, коли користувач хотів перейти на AM5 і DDR5, але не потребував 12 або 16 ядер старших Ryzen 9.

  7. AMD Ryzen 5 7600X — вхід до платформи AM5

    Шість ядер, 12 потоків і частота до 5,3 ГГц робили Ryzen 5 7600X доречним насамперед для ігрової системи. Його потрібно було оцінювати разом із ціною плати AM5, DDR5 і кулера, а не порівнювати з конкурентами лише за вартістю самого CPU.

  8. Intel Core i5-12400F — бюджетний ігровий ПК із дискретною графікою

    Модель мала 6 продуктивних ядер, 12 потоків, частоту до 4,4 ГГц і базову потужність 65 Вт. Підтримка DDR4 дозволяла створити доступнішу систему LGA1700, але через відсутність активної інтегрованої графіки була обов’язкова дискретна відеокарта.

  9. AMD Ryzen 7 5700X — доступні вісім ядер для AM4

    Ryzen 7 5700X отримав 8 ядер, 16 потоків, boost до 4,6 ГГц і TDP 65 Вт. Це був практичний варіант для монтажу, багатозадачності та інших робочих навантажень у межах наявної системи AM4.

  10. AMD Ryzen 5 5600 — бюджетне оновлення AM4

    Шестиядерний Ryzen 5 5600 із 12 потоками, частотою до 4,4 ГГц і TDP 65 Вт був логічним оновленням старішої AM4-системи. AMD розширила підтримку Ryzen 5000 на частину плат із чипсетами 300-ї серії, проте сумісність конкретної моделі потрібно перевіряти на сайті її виробника.

Порівняння характеристик і платформ

Наведені характеристики узгоджено з офіційними сторінками процесорів Intel Core 13-го покоління, специфікаціями настільних Ryzen 7000 та даними про Ryzen 7 5800X3D. Значення потужності не можна трактувати як гарантоване максимальне споживання всього комп’ютера.

Модель Ядра / потоки Макс. частота Сокет і пам’ять Вбудована графіка Базова потужність або TDP Основний сценарій
Core i9-13900K 8P + 16E / 32 5,8 ГГц LGA1700, DDR4 або DDR5 Intel UHD Graphics 770 125 Вт Максимальна ігрова та висока робоча продуктивність
Ryzen 9 7950X 16 / 32 5,7 ГГц AM5, DDR5 AMD Radeon Graphics 170 Вт Рендеринг та інші важкі багатопотокові завдання
Core i7-13700K 8P + 8E / 24 5,4 ГГц LGA1700, DDR4 або DDR5 Intel UHD Graphics 770 125 Вт Потужна універсальна система
Core i5-13600K 6P + 8E / 20 5,1 ГГц LGA1700, DDR4 або DDR5 Intel UHD Graphics 770 125 Вт Збалансована ігрова й робоча збірка
Ryzen 7 5800X3D 8 / 16 4,5 ГГц AM4, DDR4 Немає 105 Вт Ігри та модернізація AM4
Ryzen 7 7700X 8 / 16 5,4 ГГц AM5, DDR5 AMD Radeon Graphics 105 Вт Продуктивна нова система AM5
Ryzen 5 7600X 6 / 12 5,3 ГГц AM5, DDR5 AMD Radeon Graphics 105 Вт Ігрова збірка на AM5
Core i5-12400F 6P / 12 4,4 ГГц LGA1700, DDR4 або DDR5 Немає 65 Вт Бюджетний ПК із дискретною відеокартою
Ryzen 7 5700X 8 / 16 4,6 ГГц AM4, DDR4 Немає 65 Вт Доступна багатопотокова система AM4
Ryzen 5 5600 6 / 12 4,4 ГГц AM4, DDR4 Немає 65 Вт Бюджетна модернізація AM4

Нова збірка чи оновлення старого ПК

Якщо вже є сумісна плата AM4

  • Ryzen 5 5600 підходив для недорогого оновлення ігрової або домашньої системи.
  • Ryzen 7 5700X додавав два ядра для багатозадачності та робочих програм.
  • Ryzen 7 5800X3D був спеціалізованішим варіантом для високої ігрової продуктивності без заміни платформи.

Перед купівлею потрібно перевірити список підтримуваних процесорів для конкретної материнської плати, потрібну версію BIOS, можливості її системи живлення та сумісність кулера.

Якщо збирається повністю новий комп’ютер

AM5 пропонувала Ryzen 7000, DDR5 і PCI Express 5.0, але вимагала придбати нову материнську плату та пам’ять. LGA1700 давала ширший вибір конфігурацій: частина плат працювала з доступнішою DDR4, а частина — з DDR5. Обираючи між Core i5-13600K і Ryzen 5 7600X, варто було порівнювати повну вартість процесора, плати, пам’яті й кулера.

Для збірки без дискретної відеокарти не підходили Core i5-12400F та моделі Ryzen 5000 із цього списку. Якщо відеокарта вже була, відсутність інтегрованої графіки не впливала на продуктивність, але ускладнювала діагностику несправностей.

Як правильно читати результати тестів процесорів

Ігрові тести залежать від відеокарти, роздільної здатності, графічних налаштувань, версії гри, пам’яті та лімітів потужності. Тестування у 1080p із продуктивною відеокартою частіше виявляє різницю між CPU, тоді як у високій роздільній здатності обмеженням частіше стає графічний процесор.

Середній результат за набором ігор не гарантує такої самої переваги в кожному окремому проєкті. Один процесор може бути швидшим у грі, чутливій до кешу, а інший — у завданні, яке добре використовує велику кількість потоків.

Історична ієрархія тестів процесорів 2020–2022 років містить ключові моделі цього рейтингу, але її результати не слід механічно змішувати з новішими вимірами. Інші відеокарти, тестові стенди та набори програм змінюють відносні показники.

Короткий вибір за потребою

  • Для максимальної ігрової швидкодії наприкінці 2022 року: Core i9-13900K, якщо бюджет, охолодження та енергоспоживання не були головними обмеженнями.
  • Для важких багатопотокових програм: Ryzen 9 7950X або Core i9-13900K залежно від конкретного програмного забезпечення.
  • Для збалансованої нової системи: Core i5-13600K із DDR4 або DDR5.
  • Для нової платформи AM5: Ryzen 5 7600X для ігор або Ryzen 7 7700X для ширшого набору завдань.
  • Для бюджетного ПК із дискретною відеокартою: Core i5-12400F.
  • Для оновлення AM4: Ryzen 5 5600, Ryzen 7 5700X або Ryzen 7 5800X3D залежно від бюджету та характеру навантажень.

Сьогодні ці моделі варто оцінювати за фактичними цінами, станом уживаного обладнання та вартістю всієї платформи. Рейтинг відображає ситуацію наприкінці 2022 року й не є автоматичною рекомендацією для нової покупки в поточному році.

nBook - найцікавіше зі світу IT, Hi-Tech
Додати коментар