Батьківський контроль в інтернеті – що це таке

Наразі вже прийнято ставити спеціальний захист на комп'ютери та мобільні пристрої, щоб діти не могли заходити на сумнівні сайти, дивитися невирішені відео чи просто для обмеження часу, проведеного за монітором. Як можна здійснювати батьківський контроль, спеціальні програми та налаштування роутера – все це розглянуто далі.

Батьківський контроль в інтернеті - що це таке

Що використовувати роутер чи утиліти

Батьківський контроль в інтернеті можна забезпечити різними способами. На сьогоднішній момент є чимало спеціальних програм та програм, які допоможуть з цим.

У деяких браузерах та антивірусних програмах є вбудовані утиліти, що блокують інформацію із сумнівних сайтів. При глибшому втручанні можна обмежити час користування мережею, встановити заборону скачування певних даних, заборонити ряд соціальних мереж, відео каналів та інших ресурсів.

Для довідки! При необхідності можна навіть встановити пошук «небажаних» слів у листуванні, у якому бере участь дитина.

Проте, незважаючи на велику кількість плюсів, які мають спеціальні програми, без недоліків теж не обійтися. Насамперед це виявляється у тому, що майже всі спеціалізовані утиліти — платні. Крім того, згодом самі діти розуміють, як їх можна оминути.

Ще один недолік полягає в тому, що програма працює тільки на тому пристрої, де вона встановлена: ПК, телефон, ноутбук або планшет. І навіть більше, деякі працюють лише на конкретному браузері. Виходячи з цього, захист виходить дуже сумнівним.

Що стосується роутера, то тут ситуація інакше. Встановлені заборони діятимуть на всі підключені пристрої.

Що потрібно знати для налаштування роутера

Щоб налаштувати роутер, необхідно мати дані МАС-адреси та IP.

 • МАС-адреса – це унікальний номер, який присвоюється пристрою після підключення до мережі.
 • IP-адреса – це мережні дані конкретного пристрою.

МАС-адреса призначається кожному пристрою, який коли-небудь підключався до мережі. По суті, МАС використовується для ідентифікації конкретного пристрою (комп'ютера, телефону, планшета тощо). Отримати інформацію про присвоєний номер можна через установки роутера у вкладці «клієнти» або «пристрої».

IP-адреса буде призначена після з'єднання. Нерідко роутером використовуються динамічні IP-адреси, які не зайняті в конкретний період часу. Знайти необхідні дані IP-адреси також можна через налаштування маршрутизатора.

Батьківський контроль в інтернеті - що це таке

Налаштування маршрутизатора через спеціальні вкладки

Як встановити батьківський контроль на інтернет? На сучасних модемах зробити це значно простіше, оскільки виробники спочатку намагаються встановлювати у пристрої прошивки з подібними функціями. Що потрібно шукати:

 • На маршрутизаторах типу D-Link та TP-Link це вкладка «Яндекс.DNS».
 • На пристроях Sagemcom це «батьківський контроль».

Такі ж вкладки та функції є і в інших виробників. Відмінності можуть бути в найменуваннях та деяких моментах у налаштуваннях.

Що стосується Яндекс.DNS, яка використовується на D-Link та TP-Link, то, як можна зрозуміти, в даному випадку застосовується однойменна служба. З її допомогою можна встановити обмеження на конкретні пристрої та ресурси.

Важливо! У разі потреби можна встановити повну заборону для конкретного пристрою. Інші гаджети, при з'єднанні з мережею, зможуть спокійно користуватися ресурсом.

Налаштування роутера без вкладок

Якщо вкладок батьківського контролю в налаштуваннях немає, можна спробувати оновити прошивку. Однак і це здатне допомогти далеко не завжди. У такому випадку можна використовувати інші варіанти: URL-фільтр або зміну сервера DNS.

Налаштування URL-фільтру

URL-фільтр дозволяє обмежувати або зупиняти доступ до конкретних сайтів за їх найменуванням. Здебільшого робота URL-фільтра побудована на системі чорного та білого списків. Якщо використовується режим білого списку, доступ надається тільки до ресурсів – винятків, і навпаки.

Наскільки цей формат «захисту» зручний — вирішувати вже кожному користувачеві самостійно. Найчастіше використовується варіант встановлення списку сайтів, на які відкритий доступ. Однак у цьому випадку, кожного разу, коли потрібно буде відвідати щось ззовні цього списку, доведеться вносити зміни до налаштувань.

Батьківський контроль в інтернеті - що це таке

Зміна адреси DNS-сервера

DNS-сервер формує з найменування сайту, яке є найбільш звичним для пересічного користувача, IP-адреса сервера. Після отримання цієї адреси можна буде відкрити запитаний сайт.

Використання DNS передбачає, що використовується спеціальний сервер, який перевірятиме благонадійність сайту. Ті ж ресурси, які віднесені до заборонених відповідно не відкриваються.

Найкраще використовувати такий формат батьківського контролю, якщо налаштування маршрутизатора дозволяють встановлювати різний сервер для різних клієнтів. Інакше зміни доведеться вводити постійно, при необхідності.

Як увімкнути батьківський контроль на комп'ютері

Як налаштувати дитячий інтернет на комп'ютері? Перше, з чого слід почати – це формування двох облікових записів: для батьків та для дитини. Зрозуміло, батьківську треба буде запаролити, інакше її можна буде без проблем активувати.

Незалежно від встановленої на ПК системи створення додаткового облікового запису проходить за наступною схемою:

 • Відкрити меню “Пуск”, натиснути на поточний профіль.
 • У полі вибрати пункт «зміна параметрів облікового запису».
 • У новому полі вибрати розділ «родина та інші люди».
 • Натиснути кнопку «додати члена сім'ї».
 • Далі здійснити всі дії, згідно з інструкцією майстра установки.

Важливо! Пароль на обліковий запис також встановлюється через розділ налаштувань на ПК.

Windows 7

На Віндовс 7 можна встановлювати наступні обмеження:

 • Час користування ПК, ігор, Інтернету.
 • Список дозволених програм.
 • Час, коли комп'ютер можна увімкнути.

Щоб скористатися функціями необхідно:

 • зайти до Панелі керування;
 • вибрати “усі елементи”;
 • натиснути кнопку «батьківський контроль».

Далі необхідно просто активувати функцію та встановити конкретні параметри для користувача.

Windows 10

Що стосується Windows 10, то в ній є такі самі можливості, як і в сімці і додаткові на зразок обмеження покупок в магазині Microsoft. Керувати налаштуваннями слід через сторінку дитини.

Батьківський контроль в інтернеті - що це таке

Можливості батьківського контролю у Windows

За допомогою встановлених у системі Віндовс налаштувань можна дізнатися:

 • Скільки загалом дитина проводить час за монітором комп'ютера.
 • Час, проведений онлайн.
 • Відвідувані сайти.
 • Використання класичних програм і Microsoft Store або встановлювати фільтрацію за віком.
 • Уточнювати дії дитини під час користування ПК.
 • Контролювати розташування дитини за допомогою мобільного додатка на базі Віндовс 10 та пристрої формату Айфон або Андроїд.

Налаштування батьківського контролю у Windows

Основні параметри встановлюються таким чином:

 • Обмеження часу виводиться через розділ «засоби управління користувачем». Для цього необхідно перейти до параметрів облікових записів з доступом адміністратора. Далі потрібно лише поставити необхідні параметри у таблиці.
 • У розділі «Кошти управління користувачем» також є підрозділ «Управління іграми». Можна встановлювати дозволи чи заборонені на конкретні програми.

Додаткові програми для батьківського контролю

Як уже говорилося, існує велика кількість найрізноманітніших утиліт, призначених для батьківського контролю. Найпопулярніші описані далі.

Kaspersky Safe Kids

Продукт від відомої антивірусної системи можна завантажити не тільки на комп'ютер чи ноутбук, а й на телефон чи планшет. За допомогою програми можна створити єдиний чорний або білий список дозволених або заборонених сайтів. Існує платна та безкоштовна версії.

Norton Family Parental Control

Norton Control є однією з найпопулярніших та перевірених. Які є можливості:

 • Отримання звітів за проміжки часу.
 • Захист від вірусів.
 • Підтримка до 10 пристроїв.
 • Контролює весь контент.

Батьківський контроль в інтернеті - що це таке

ESET Parental Control

Утиліта насамперед необхідна для відстеження дій дитини в мережі інтернет. Регулювання правил та часу, проведеного у глобальній мережі.

Kidslox

Програма розроблена українськими програмістами. Утиліта підтримує безплатне блокування небажаного контенту, визначення тимчасового ліміту тощо.

Mobile Fence Parental Control

Багатофункціональна утиліта для смартфона. Після встановлення можна відстежувати статистику відвідування веб-сайтів, час, проведений у мережі. За потреби непотрібні сайти можна блокувати.

Kids Place

Використовується для платформи Андроїд. Як і в інших випадках дозволяє відключити непотрібні сайти, встановити обмеження і так далі.

ScreenTime

Серед основних функцій – отримання відомостей про те, скільки дитина проводитиме в інтернеті, в іграх. Відображаються дані про відвідування сайтів.

Qustodio

Безкоштовна програма для батьківського контролю. Як і інших випадках, все основні функції збережені.

SafeKiddo

Програма для мобільного телефону. Має зручний і простий інтерфейс, який дозволяє швидко розібратися у функціях програми.

Батьківський контроль в інтернеті - що це таке

Net Nanny

Батьківська система керування небажаним контентом. Крім основних функцій, дозволяє працювати безпосередньо з пошуковими системами, такими як Google або Yahoo!

Bitdefender

Антивірусна програма, що здійснює постійний моніторинг та вишукує ненадійні джерела та сайти. Є вбудована функція батьківського контролю.

Установка у Стімі

Контроль стиму необхідно проводити через конкретний обліковий запис. Для цього необхідно відкрити налаштування, вибрати розділ “батьківський контроль”, через вкладку “родина”. Далі вже можна вносити зміни, наприклад, заборонити запуск гри, невідповідні за віком.

Батьківський контроль на смартфоні

Для контролю контенту на телефоні також є спеціальні програми та окремі функції. Наприклад, здійснювати контроль можна через окремий розділ Play Маркет, для смартфонів з системою Андроїд. Робиться це також через налаштування облікового запису.

Як можна зрозуміти, варіантів досить багато. Батькові необхідно лише вибрати найбільш відповідний виходячи із ситуації. Однак необхідно пам'ятати і такий момент, що будь-який встановлений захист також просто і знімається. Для більшої надійності можна використовувати кілька варіантів захисту.

nBook
Додати коментар